Mesajı Okuyun
Old 31-07-2010, 12:16   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
Olay ile daha ayrıntılı bilgi verecek olursam;
- Dosya esnaf kefalet kooperatifinin dosyası ve borçlu hakkında örnek 9, kefiller ve borçlu için tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla örnek 7 gönderdik. Ayrıca taşınmazını borçluya ipotek veren 3.şahsa da tebligat gönderecektik ki uyapta şahsın ölü olduğu anlaşıldı ve tebligat göndermedik.Esnaf kefalet dosyalarında bankalardan farklı olarak örnek 6 yerine örnek 9 gönderildiği için ihtara ihtiyaç duyulmuyor. Yani ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla ilamsız takip başlattık.Bu aşamada da icra müdürü kişinin ölü olduğu uyaptan anşalıyor diye tebligat göndermeye gerek yok dedi. Ancak neden icra mahkemesinden izin almalıyım pek anlayamadım. Çünkü aynı durumda icra müdürlüğü yetki belgesini veriyor. Mirasçılara ayrı ayrı tebligat gönderdikten sonra herhangi bir sorun olmadan satış yapılabilir kanaatindeyim. Tebligattan sonraki aşmada da icra mah.den izin mi almam gerekir? Sizin de görüşlerini almak istiyorum.İcra müd. de benzer olayla karşılaşılmadığından tereddüt var.İyi günler

Merhabalar;

İpotek veren 3. kişi takipten evvel ölmüş ise açılan takibin iptale tabi olduğunu düşünmek gerekir (Usul Hukuku ve İcra Hukuku'nun en temel ilkelerinden birisi gereği). Mirasçıları aleyhine yeniden icra takibi başlatmak gerekir. Takipten sonra ölmüş olması durumunda mümkün ise de ölmüş bir kişi aleyhine açılmış takip daha sonra mirasçılarına yönlendirilmek suretiyle devam ettirilemez. Bu şekilde devam eden bir takibin iptali için şikayet süreye tabi değildir. Takibin türünün ise burada önemli olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla...