Mesajı Okuyun
Old 27-07-2010, 16:59   #5
av.sibell

selamlar,

İYM den yetki almanızın espirisi vefat eden borçlunun mirasçılarının tespit edilebilmesi için alınacak veraset ilamının çıkartılmasına dair. şayet siz mirasçıları zaten biliyorsanız mesele yok. ben bu yetkiyi almak için icra müdürlüğüne başvurdum. onlar da başvurum üzerine dosyayaı resen İTM ye gönderdiler ve İTM bana veraset ilamı için yetki verdi. ben de bu yetki ile Sulh Hukuk Mah. veraset ilamı alarak işlemlere devam ettim. icra müdürlüğünün SHM de talepte bulunabilmek için yetki vermeye yetkili olduğunu sanmıyorum. ama emin değilim.

diğer bir konu da bahsettiğim ihtar. ben de ilamsız takipli ipoteğin paraya çevrilmesi takipleri ile sık sık karşılaşıyorum. eğer ipotek verilen borçlu ile malik farklı kişiler ise takip öncesi malike ipoteğin paraya çevrilceği ve cari hesap borcunu bildirir bir ihtarname göndermek medeni kanun gereği. ancak benimkilerde özel sektör tüzel kişisi alacaklı. bu nedenle bu zorunluluk esnaf kefaletleriçin var mı bilemiyorum. ancak medeni kanunda böyle ayrım yok

selamlar