Mesajı Okuyun
Old 20-07-2010, 21:32   #7
yunusum

Çok değerli zamanınızı ayırdığınız için tesekkur ederım öncelikle. Savcılıga şikayette bulunduk ama soyut ıddıa oldugu gerekcesı ıle hıc arastırma yapılmadan takıpsızlık verildi. Olayı da ben bıraz yanlıs anlattım galiba. Muvekkıl ile şirket şirkete ait bı komyonun 57 bın tl ile satılmasında anlasıyor. Bır mıktar nakıt para verılıyor ve 25 bın tl de şirket hesabına gonderılıyor. Kalan 24 bınin ise kamyonun devrının muvekkıle yapılarak muvekkılın bu kamyonu rehın gostererek kredı kullanması ve bu kredı ıle odeme yapması konusunda anlasılıyor. Şirket bakiye borcun ödenmemesi ihtimalıne bınaen muhtemel zarınıda karsılamak amacıyle 28 bın tl lık bono ıstıyor muvekkılde adını adresını ve bedelı yazarak verıyor. Sonra notere gıdılıp para tamamen ödenmiş gibi sözleşme yapılıyor. Sonra muvekkıl kamyonu üzerıne alınca kredi çekıyor ve bankaya parayı şu şirketede odeyebılırsın dıyor. Kredı cıkıyor şirket bakıye borcun 24.bın tl oldugunu ikrar eder nıtelıkte şu aracın satımından kalan 24.000 tl nın havale edılmesı seklınde dılekçe duzenleyerek bankaya fakslıyor. Bankada şirkete ödeme yapıyor. Asıl borc bu sekılde tamamen ödendıkten sonra şirket benım zararım var dıyerek temınat amacıyle verılen bononun 2 bın tl lık ksımını ıcraya koyuyor. Ben takıp dosyasını kapatarak istirdat davası açmayı dusunuyorum. Temeldekı arac alım sözleşmesinde kı borcun tamamen ödendiğini şirketın kredı çekilen bankaya gonderdıgı dilekçe ile ispat edebılecegımı dusunuyorum. Çünkü şirket dilekçesinde " aracın bedelinden kalan 24.000 Tl "diyerek bakıye 24 bın alacak kaldıgını ikrar etmiştir ve bununda ödenmesiyle borc sona ermiştir diye dusunuyorum. Bononunda temınat amacıyla verıldıgını şirketin ticari defterlerinde bu bonoya ilişkin kayıt bulunmaması sebebiyle ispat edebılecegımı dusunuyorum. Olayı boyle acıkladıktan sonra yine görüşlerinizi ve defterlerin ispat için yeterli olup olmadıgı yonunde kı goruslerınızı beklıyorum. bononun defterlere gecırılmemesı temınat ıcın verıldıgıni ispata yeterlımıdır acaba ? av.yunusozdemir@hotmail.com