Mesajı Okuyun
Old 19-07-2010, 13:03   #8
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Erdoğan,
Kooperatif yönetimi bakanlıktan denetim istemişse (ortakların her biri de isteyebilir), denetimi sonucu hazırlanan rapora göre tavır belirlemek daha uygun düşer (diye düşünüyorum).
Denetim raporunda, "mevzuata aykırı uygulamaya rastlanmamıştır" , "şu konularda kooperatif yönetiminin uyarılması gerekir" denilebileceği gibi, "savcılığa suç duyurusunda bulunulması" da önerilebilir.
Son durumda, ortakların ayrıca şikayet etmelerine gerek olmayıp soruşturma sonucunda açılacak davaya katılınabilir, soruşturmanın da genişletilmesi istenebilir.
Bakanlık denetimi, ortakları tatmin etmez ise, ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir.
Uygulamada, şikayeti -doğrudan- alan savcılık bilirkişi incelemesi yaptırabildiği gibi Bakanlığa başvurup uzman (kontrolörler) marifeti ile inceleme de yaptırıyor.
Kooperatifin diğer ortaklarına ulaşıp birden fazla ortağın ayrı ayrı şikayetçi olması sağlanabilir.
Ortaklarla bağlantı kurularak bazı ortakların safınızda yer almasının temini yerine tüm ortakları kapsayan bilgilendirme -düşündüğünüz gibi- iftira riskini taşıyacaksa bire bir bağlantı daha risksiz gibi.
Saygı ile.