Mesajı Okuyun
Old 08-07-2010, 16:23   #5
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
hukukcu1985
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sayın Demirezen kira süresinin 1 yıl olması sizce bir sorunmudur?Aynı şartlarla kira sözleşmesi yenilenmeyecek midir?Belediye 7 yıldır kirasını ödemeyen alt kiracıyı çıkartmaya yönelik girişimde bulunuyor. Bu noktada müvekkilin de tahliye davası açması ne kadar hukuki menfaate uygundur?Sonuçta kendileri oturmadıkları halde ödedikleri ve aralarında kira sözleşmesi aktedilen kişiye neden rücu edemez?Cevabınızı bekliyorum

Sayın Hukukçu1985 benim görüşüm teknik anlamda rucünun söz konusu olamayacağı yönünde.

Müvekkilinizin alt kiralama hakkı bulunuyorsa kendisi zaten kiralayan yani alacaklıdır.

Dolayısıyla kira alacakları malik kiralayanda olduğu gibi talep edilecektir görüşündeyim.

Alıntı:
kira süresinin 1 yıl olması sizce bir sorunmudur?

Kira sözleşmesinde sürenin 1 yıl olması sorun değil,söylediğiniz gibi kendiliğinden uzatılmış sayılmıştır.

Alıntı:
Belediye 7 yıldır kirasını ödemeyen alt kiracıyı çıkartmaya yönelik girişimde bulunuyor

Belediyenin hangi gerekçelerle hangi hukuki yolları tercih ettiğini bilmediğimden yorum yapamıyor ancak 7 yıllık süre konusunda şaşkınlığımı da belirtmek istiyorum

Alıntı:
Bu noktada müvekkilin de tahliye davası açması ne kadar hukuki menfaate uygundur?

Tahliye davası açma hakkı istisnaları hariç kiralayana aittir zaten .