Mesajı Okuyun
Old 08-07-2010, 08:30   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Adli yardım hizmetinden yararlanırken bir başka avukata vekalet vermek

Sayın Meslektaşlarım;

Şahıs, boşanma davası için adli yardım hizmetinden yararlanmış ve görevlendirilen meslektaşımız görevini yerine getirerek dosyayı karar aşamasına getirmiştir. Karara göre davalı eş aleyhine tazminata ve nafakaya hükmedilmiş olmasına rağmen şahıs, mahkemece takdir edilen miktarın yeterli olmadığı düşüncesiyle -davalının mal varlığının çok fazla olması nedeniyle- hükmü temyiz etmek istemektedir.

Talep ettikleri miktardan çok daha düşük tazminata hükmedilmesinden de meslektaşımızı sorumlu tutmaktadır. Kanaatimce meslektaşımız görevini yerine getirmiş görünüyor. Kararı tebellüğ etme noktasında sıkıntı var, meslektaşımıza güvenmiyor, zira aradığında "neden beğenmiyorsun, gayet iyi bir miktara hükmedildi, madem temyiz edilmesinde ısrarlısın, sen tebellüğ et, ben şimdi tatildeyim, dönünce temyiz ederim" demiş. Bundan dolayı da temyiz süresinin kaçırılacağı endişesini taşıyor.

Adli yardım hizmeti devam ederken, adli yardım hizmetinden yararlanan şahsın bir başka avukata vekalet vermek suretiyle hükmün temyiz edilmesi mümkün müdür? Adli yardımdan yararlanan şahsın Baroya dilekçe marifetiyle başvurması gerektiğini düşünüyorum ama gerekçesi ne olacak? Vekil-müvekkil ilişkisi içerisine girmeksizin şahıs adına da temyiz dilekçesi hazırlanabilir. Vekilin azli seçeneği düşünülebilir mi? Görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla..