Mesajı Okuyun
Old 05-07-2010, 15:57   #15
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu
Ben takibe yönelik süresi içinde olmak kaydıyla yetkiye yönelik bir itiraz varsa(bu itiraz henüz ödeme emri tebliğ edilmeden de olabilir )ve icra dairesini yetkili kılan -sadece-bir ihtiyati haciz kararı ise(HUMK 12) ve o karara da usulünce yetki bakımından itiraz edilmişse(İİK 265 vd.) artık ihtiyati haciz kararını veren mahkemenin İİK 265 vd.na göre yapacağı incelemenin sonucunun beklenmesinin -itirazların takipten önce sonra olması da bir kenara bırakılarak-bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.

Sayın Ömeroğlu,
Benim şahsi kanaatim de "bekletici mesele" yapılması gerektiği yönünde; çünkü diğer hukuki gerekçeleri bir tarafa ihtiyati haciz kararını tebliğe çıkarıp (bazen hiç çıkarmayıp ) borçlunun tebellüğüne kadar geçecek sürede asıl takibe zaten geçilmiş olması neredeyse %100 yaşanılan durumdur. 88 tarihli kararda olduğu gibi bunun aksinin kabulü halinde keyfi olarak nitelendirebileceğimiz yeni bir yetki kuralı ihdas etmiş olacağız

Diğer taraftan ben karşıma çıkabilecek menfi şeyleri bilmek isterim ;sizin de hukuki platformdaki hareket tarzınızı az çok bildiğimden eklediğim kararları ve gerekçelerini dayandırdıkları hususları bilmenizde fayda olduğunu düşündüm. Uygulamanın yönünün hukuki olmadığını düşündüğümüzde değiştirebilmemizi sağlayacak olan ancak işbu yönü ve gerekçelerini bilmektir (diye düşünüyorum )

Sayın Karabulut a da belirttiğim üzere (yukarıda belirttiğim husustan başkaca ayrıntılara ilişkin) benim somut olaya ilişkin hukuki görüşüm farklı ve aslında ilk mesajımda belirttiğim Yargıtayın görüşüne katılmadığım noktalardan başlıyor

Temyizinizi gönül rahatlığıyla yapmanızı ve sonucunu bizimle de paylaşmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla...