Mesajı Okuyun
Old 03-07-2010, 05:05   #2
wellan

Sayın meslektaşım Adli Yardım Yönetmeliği'nin 6.maddesi ile 1136 sayılı yasanın 176-182.maddeleri bu durumu açıklamakadırlar.Olayda uzun süre kendisine ulaşılamayan müvekkilin bu davranışı gerekli bilgi ve belgeleri vermeme şeklinde yorumlanabileceği şkelinde düşünmek doğru olur.Makul bir süre bekledikten sonra durumu ilgili baronun adli yardım bürosuna bildirerek gelecek olan cevaba göre davranmanızda yarar olduğunu düşünüyorum.Böylelikle süreçle ilgili sorumluluktan da kurtulmuş olursunuz.Bunun için bir süre sınırlaması olmayıp tamamen adli yardım bürosunun takdir yetkisi ile ilgilidir.Adli yardım bürosunun tarafınıza vereceği cevap ile süreci yürütmenizin doğru olacağı görüşündeyim.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

ADLİ YARDIMIN YAPILIŞI:
Madde 179 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/87. md.)
Adli yardım isteminin kabulü halinde; büro gerekli işlemleri yapmak üzere bir veya birkaç avukatı görevlendirir. Görevlendirilen avukat, görev yazısının kendine ulaşmasıyla, avukatlık hizmetlerini yerine getirmek yükümlülüğü altına girer.
Bu yükümlülük, ilgilinin gerekli belge ve bilgileri isteğe rağmen vermemesi veya vekaletname vermekten kaçınmasıyla sona erer.

TBB Adli Yardım Yönetmeliği'nin 6/7'ye göre;

Görevlendirilen avukatın yükümlülüğü, istek sahibinin hizmetin görülebilmesi için gerekli belge ve bilgiler ile avukatlık ücreti dışındaki zorunlu yargılama giderlerini vermemesi veya vekaletname vermekten kaçınması ile sona erer. Görevlendirilen avukat, bu durumu gecikmeden, kendisini görevlendiren adli yardım bürosuna ya da temsilciliğine bildirir.