Mesajı Okuyun
Old 02-07-2010, 08:33   #1
kordelya

Varsayılan İş Hukukunda Tutulan Tutanak ve Hazırlanan İhtarname

Sayın Meslektaşlarım;

İşveren firma taşeron firmaya iş güvenliği kurallarına uymadığına dair tutanak ve ihtarname hazırlıyor. Ancak hazırlanan tutanakların bazılarında sadece işveren firma yetkili mühendislerinin imzası var, taşeron firma yetkilisinin imzası yok. Bir kısmında ise taşeron firma adına birileri imza atmış/imzadan imtina etmiş ama bu adamlar kimdir, nedir bilinmiyor ve taşeron firmada çalıştıklarını gösteriri kaşe vs. hiçbir şer yok.

1-Bu durumda tutanak yada ihtarname geçerli midir, ayrıca konu ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadığım için soruyorum tutanağın geçerli olması için hakkında tutanak tutulan kişinin imza atması gerekli midir, aynı şey noter aracılığı ile düzenlenmeyen kişinin kendi hazırladığı ihtarname için de söz konusu mudur?

2-Tutulan bu tutanak ve ihtarnamelere dayanarak para cezası kesilmek isteniyor (sözleşmede bu yönde bir hüküm var), bu durumda para cezası kesilebilir mi?

Kitap ve mevzuatta bu konu ile ilgili bilgi bulamadım, yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Bahsettiğim konu acaba sadece uygulamaya yönelik midir, kaynaklara ulaşamamamın sebebi bu mu merak ettim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalara diliyorum.

Saygılarımla,