Mesajı Okuyun
Old 30-06-2010, 21:13   #31
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hidayet
Ücretinin ne zaman ödeneceği belli olmayan ve çok ciddi sorumluluk gerektiren görev için gece gündüz hazır bekliyor olmak ve zaman zaman cepten masraf yapmak büyük kesim için çok iradi bir tercih değil diye düşünüyorum.Meselenin özü biraz da burada saklı.Bizim sürekli olarak asgariyi kabul eder hale gelmemiz,arzuhalcilere gıbta edilmesine kadar gidebilir.Tarifenin "Asgari Ücret" tarifesi olması ise mesleğe,emeğe,itibara yakışan bir asgari miktarı içermesine engel olmamalı diye düşünüyorum.Bu nedenle önerilen ücretler "Avukatlık"asgari ücret tarifesine uygun değildir.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
"Asgari Ücret", alınabilecek en az ücret değil midir? Alınabilecek en az ücreti, meslek onuruyla bağdaşmayacak şekilde aşağıya çekmeye ilk mesajımda bahsettiğim şekilde karşıyım. Sayın hidayet'in mesajına aynen katılıyorum.

Mesleğe, emeğe ya da mesleğin itibarına (onuruna) yakışan (ya da bunlarla bağdaşan) danışma ücreti 140-TL midir? Bu ücretin hiç alınamaması yakışmakta mıdır? Avukatlık mesleği bir serbest meslek olduğu halde birçok genç avukatın ayda 1.000-1.500-TL ücretle başka avukatların yanında çalışmak zorunda kalması, işçileşmesi, mesleğe, emeğe, mesleğin itibarına (ya da onuruna) yakışmakta mıdır? Tarifede kamu ya da özel kuruluşların avukatlara aylık ödeyecekleri ücretin sadece 850-TL olması mesleğe, emeğe, mesleğin itibarına (ya da onuruna) yakışmakta mıdır?