Mesajı Okuyun
Old 11-06-2010, 09:23   #6
Av.Nadir GÜLGEÇ

Sayın d-karaca,
Ben elinizdeki dava dosyalarını bilmiyorum. Ancak, özetini verdiğiniz Yargıtay kararı, sizin dosyalarınıza ilişkinse, karara göre, "... sürücü hakkında tazminata hükmedilmiştir.." deniyor. Buna göre, sürücü hakkındaki dava neticelenmiş demektir. Ve karara göre, sürücü hakkında her hangi bir ıslah durumu sözkonusu değildir.Artık, ona karşı bir ıslah yapmanız da sözkonusu olamaz.
İşleten aleyhine ıslah edilen miktar da dahil hüküm kurulmuş olsaydı, işleten, kendi aleyhine hükmedilmiş miktarı baz alarak kusuru oranına göre sürücüye rücu ettiğinde,sürücü ona şu cevabı verecekti: "Sen bu miktarı nerden çıkarıyorsun. Benim müteselsilen sorumlu olduğum miktar, bana karşı açılmış olan davada hüküm altına alındı. Sen ancak bu miktarı baz alarak bana rücü edebilirsin." Bu durumda siz sürücünün durumunu, ona karşı ıslah yoluna başvurmadığınız için (ve karar verilmiş olduğundan artık ıslah hakkınız da kalmadığı için) iyileştirmiş oluyorsunuz. Ben Yargıtay kararlarını bu şekilde yorumluyorum.
Son not: Sürücü hakkındaki davanız kısmi dava ise ve dava sonunda buna göre hüküm kurulmuşsa, o takdirde, sürücü aleyhine ek dava açma hakkınız olduğundan, sürücünün durumunu iyileştirmiş olmazsınız. Yukarıda vermiş olduğunuz karar, dosyanıza ilişkinse (ki öyle görünüyor), varsa böyle bir durum, bu durumu belirterek karar düzeltme yolunu deneyin.