Mesajı Okuyun
Old 04-06-2010, 14:47   #8
Av.Selim Balku

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Avukatlık Yasasının 168. maddeyi, 4667 sayılı değişikliğinden öncesini hatırlatarak incelemekte fayda var.

Alıntı:
Baronun yönetim kurulları, her yıl Eylül ayı içerisinde, yargı yerlerindeki işlemler ile diğer işlemlerden alınacak avukatlık ücretinin asgari hadlerini gösteren birer tarife hazırlayarak Türkiye Barolar Birliğine gönderirler.

Yasaya göre tarifenin oluşumu demokratik bir düzlemde oluşmaktadır. Tarifeyi aslında TBB değil biz avukatlar yapmaktayız.

Alıntı:
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca, baro yönetim kurullarının teklifleri de göz önüne alınmak suretiyle uygulanacak tarife o yılın Ekim ayı sonuna kadar hazırlanarak Adalet Bakanlığına gönderilir.

Değişiklikten önceki durum ise, her baro kendi tarifesini TBB'YE yollar, TBB her grup baro için ayrı bir tarife hazırlayarak Adalet Bakanlığına yollardı. Şuan ise TBB ise ücret tarifesini tüm barolar için tek bir birlikte toplanması sağlanmıştır.

[quote]Bu tarife Adalet Bakanlığına ulaştığı tarihten itibaren bir ay içinde Bakanlıkça karar verilmediği veya tarife onaylandığı takdirde kesinleşir. Ancak Adalet Bakanlığı uygun bulmadığı tarifeyi bir daha görüşülmek üzere, gösterdiği gerekçesiyle birlikte Türkiye Barolar Birliğine geri gönderir. Geri gönderilen bu tarife, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca üçte iki çoğunlukla aynen kabul edildiği takdirde onaylanmış, aksi halde onaylanmamış sayılır;QUOTE]

İşte süper değişiklik budur...

Daha önceden TBB tarafından Adalet Bakanlığına gönderilen tarifeyi, Adalet Bakanlığı ya aynen onaylar ya da kafasına göre değişiklikleri kendisi yapar onaylar ve yayınlatırdı.

şu an ise maddede açıklandığı gibi, TBB tarifeyi bakanlığa yollar, bakanlık beğenmediği tarifeyi yolladığında, TBB'nin 2/3 çoğunluğu ile onaylama yetkisi verilmiştir.

Eş bir söyleşi ile Adalet Bakanlığının TBB üzerindeki vesayeti kaldırılmıştır. Bizimle alakalı olan tarifenin belirlenmesini tamamen bize bırakılmıştır.

Değişiklikten sonra en fazla eleştirdiğimiz husus hala neden TBB asgari tarifeleri düşük tuttuğu idi, TBB özellikle 2006 dan sonraki tarifelerle önem arzeden değişiklikler yapmıştır.

Hangimiz şaşırmadık, asliye hukuk mahkemeleri asgari vekalet ücretinin 1.000.00 TL olarak belirlenmesine?

Meselenin künhüne dönersek, Türkiye Barolar Birliği bu değişikliği yapmalıdır. Hakkaniyetli tutum ve davranış bunu gerektirir.

Gerçek olan, hakkaniyetli olan değildir; hakkaniyet ortak akılla, ortak çıkar gözetilerek varılan sonuçtur.

Gerçeğin peşine düşmekten, hakkaniyetten uzaklaştık, emeğimizin karşılığını ararken üçün beşin hesabını yapar olduk...

Reddedilen 100 TL için hükmedilen 1000 TL vekalet ücreti bir avukat için fazla değildir, tıpkı 10 TL icra için verilen 10 TL vekalet ücretinin az olmadığı gibi...

Kolay Gelsin...