Mesajı Okuyun
Old 01-06-2010, 14:35   #1
orhan6591

Varsayılan Apollon Tapınağı'na yapılan imalat hakkında müdahalenin men'i

herkese iyi çalışmalar.
belki medyadan takip etmişsinizdir. 24/05/2010 tarihinde Didim İlçesinde bulunan 1. derece arkeolojik sit alanında, imar planı olmayan yerde, Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı bir ihale sonucunda ihaleyi kazanan firma bir imalat yaptı. bu imalat Aydın Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün iznine dayanılarak yapıldı. daha doğurusu öyle söylendi. kurul kararında "...Aydın İli, Didim İlçesi, Didim Örenyerinde (Apollon Tapınağı) bulunan Didyma Antik Kenti I. derece Arkeolojik Sit içerisinde kalan mevcut ören yeri gişesi ve deponun kaldırılarak yerine geçici olarak yapılacak bilet gişesi ve satış mağazası fonksiyonlarını içerecek hafif konstriksiyonlu yapıya.." izin verilmişti. ancak müteahhit firma, Apollon Tapınağı'nın surlarını yıkarak toprak altında bir imalata girişti. yani, kurul kararından fazla bir imalat yapmaya kalktı. Didim Belediyesi tarafından bu durum tespit edilir edilmez imalat mühürlendi.
Apollon Tapınağı'nın korunması, bakımı düzenlenmesi Belediye'nin tasarrufunda değil.
Bu açıklamalardan sonra sorum şu:
-Didim Belediyesi, müteahhit firmanın yaptığı imalat hakkında 'Müdahalenin Men'i ve Kal' davası açabilir mi?
-Didim Belediyesi bu davada davacı sıfatına sahip midir?
Bu arada İdare Mahkemesi, Kurul Kararı aleyhine açtığımız 'Yürütmeyi Durdurma' talebini davalı idareden savunma alındıktan sonra değerlendirilmesine karar verdi. çok teşekkürler.