Mesajı Okuyun
Old 19-05-2010, 10:12   #29
Admin

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
Biz bu işi kazanç elde etmek için yapıyoruz,
Belli kurallar içerisinde kazanç elde etmek,
Bu işin ortaklara ne gibi maddi kazancı olacak,
İşte burada takıldım
Ben de Sayın hayali gibi düşünüyorum: Projenizde niçin katılımcılar için maddi kazancı gerekli görüyorsunuz ki? Siz bir dilekçesinde bir meslektaşa karşılıksız yardım edebilirsiniz, daha sonra o sizin bir dilekçenizde size karşılıksız yardım eder. Bu da neticede bir kazançtır.

Bence projenizde düşünülmesi gereken yönlerden biri "elektronik" haberleşme ortamında dosya kapsamınını karşı tarafa nasıl ileteceğiniz. Neticede birarada çalışan veya aynı fiziksel ortamı paylaşan (örneğin komşu) avukatlar bahsettiğiniz türde bir yardımlaşmayı zaten çoğu kez yapıyor ama onların bu işi yapması çok zor değil, çünkü biraraya gelip gerektiğinde tüm dosyayı okuyabiliyorlar, üzerinde gerekirse saatlerce konuşabiliyorlar vs. Ancak elektronik haberleşme ortamında karşı tarafa zahmetsizce aktarabileceğiniz bilgi çok daha sınırlı olacak ve takdir edersiniz ki fikir alınmaya ihtiyaç duyulan pekçok dilekçede de fikir belirtebilmek için tüm dosyanın bilinmesi okunması çoğu kez zorunlu.

Neticede konu eğer "daha önce kira tesbit davası hiç açmadım, şu yazdığım dilekçeye bir bakar mısın atladığım birşey var mı" şeklinde çok daha "basit" bir yardımlaşma ise bunu projenizde hayata geçirmeniz çok güç değil (ki aslında bunun için bile örneğin kira kontratosunun bir örneğini danışılana iletmeniz gerek). Ama eğer danışılacak konu "son savunmamızı şöyle yazdım, sen ne dersin" ise takdir edersiniz ki, tüm dosya münderecatını bir şekilde karşı tarafa iletmeniz gerek. Hatta bu dahi yetmez, örneğin hakimin bir önceki celse zapta geçmediği ama şifahen söylediği bir hususu dahi bazen karşı tarafa iletmek gerekebilir. Ve tabii karşı tarafın da fikir belirtmeden önce tüm dosyaya vakıf olması için oturup ciddi bir çalışma yapması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Dolayısıyla bu sistemde çok basit istek ve taleplerin karşılanması kolaylıkla mümkün olacaktır ve özellikle genç avukatlar/stajyerler için sistem çok faydalı şekilde işleyebilecektir ama daha tecrübeli avukatların fikir almak layihalar için dosya kapsamının karşı tarafa iletilme sorununun aşılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Naçizane fikrim işin bu "lojistik" yönünün, maddi kazanç temini yönünden daha önemli olduğu şeklinde.