Mesajı Okuyun
Old 18-05-2010, 19:59   #4
wellan

Sayın meslektaşım;

Aynı yada benzer nitelikteki bir uyuşmazlıkda benim dosyamda vardı.Size bu konuda yardımcı olacak emsal nitelikte sayılan ve hala hatrı sayılır bir Yargıtay içtihadı sunuyorum.Umarım sorununuzun çözümüne yardımcı olacaktır.

"Mirasçılar hakkındaki takip ilk takibin devamı niteliğinde olduğundan dolayı,adı geçen mirasçılar için yeniden ödeme emri çıkarılmasına gerek bulunmamaktadır.Takibin kendilerine karşı devam ettirilmesi dileğinin mirasçılara muhtıra ile tebliğ ettirilmesi yeterlidir.Böyle olmayıp ödeme emri çıkarılması fazladan bir muamele olduğundan dolayı;mirasçılar murisin ölümünden önceki işlemlere itiraz edemezler.Mirasçıların başvurusu mirasçı olunmadığı,mirasın reddedildiği gibi itirazlarla,imhal,itfa,zamanaşımına(İİK 71) benzer itirazlar olabilir.Bu nedenle icra mahkemesinin anılan konuya yönelik gerekçesi uygundur.Ancak borçlular icra müdürünün hesaplamasına da karşı çıkmışlar ve yazılı muhtıra niteliğindeki ödeme emrinde yer alan miktarın dosya kapsamına aykırı olduğunu belirtip işlemi şikayet etmişlerdir.Mahkemece bu başvurunun ayrı bir şikayet konusu olduğu yönündeki değerlendirmesi doğru değildir.Aksinin kabulü sürenin kaçırılmasına ve hak kaybına neden olur.O halde mahkece gerektiğinde bilirkişi incelemesi yaptırılıp sonuca göre karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.Bu nedenle hükmün BOZULMASINA karar verildi."Y.12.HD T:24.05.2004 E.2004/9120 K.2004/13042

İİK 53.maddeye göre Medeni Kanunda mirasın kabul yada reddi için geçecek olan 3 aylık sürenin beklenilmesi gerekmektedir.Bu süre geçtikten sonra mirasçılara karşı takibe yeniden ödeme emri gönderilmesine gerek olmaksızın takibind evamı gerekmektedir.Muris ölmedne önce genel haciz yolu ile takip uygulanmaktaysa muris öldükten sonrada İİK 53/2 gereği aynı takip türü uygulanır.Sizin somut olayınızda muris itirazın iptali kararı verildkten sonra vefat etmiştir.Takibiniz kesinleşmiş ve dosyada haciz işlemlerine devam etme yetkisi verilmiştir.Yukarıda açıkladığım nedenlerden birisinin dışında itirazı mahkemece bertaraf edildiği için mirasçıların borca yada imzaya itiraz gibi takibe esas olan itirazları dikkate alınmaması gerekir.Sözkonusu ilamın İİK 68 anlamında belge sayılacağını düşünmüyorum çünkü İK 68 de tahdidi larak sayılan belgeler arasında yer almamaktadır.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.