Mesajı Okuyun
Old 18-05-2010, 08:08   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yemin ettirirsem kesin delil olur yargıtayın bozma ihtimalide sıfır olur.
Bu stratejiniz bence de doğru. Uçuruma bakarken yemin deliline dayanmamak gerekir.
Alıntı:
biz davada kayınpederin aracı muvazaalı olarak bağlattığını ispatladık
Doğrusu bir muvazaa ancak bu kadar açık olabilir. Gösterdiğiniz kanıtlar kanaat verici ama yazılı değil.
Alıntı:
Ancak davalının davalıya yemin ettirmesi gibi bir durumla şu ana kadar hiç karşılaşmadım
Doğrusu ben de karşılaşmadım. Davanızdaki yemin hakim tarafından re'sen teklif edilen yemine benziyor:

Ara kararında ne yazıyor? Yemin metnini kim hazırlayacak? Mahkeme mi? Siz mi?
Bir başka deyişle hakim size yemin teklif etme hakkınızı mı hatırlatıyor? Yemini siz mi teklif edeceksiniz? Yoksa hakim tarafından re’sen mi teklif ediliyor?

HUMK
2 - KATİ YEMİN
MADDE 344 - Katî yemin, bir kimsenin esas dâvasının halline müessir olan bir fiilin ispatı için diğerine teklif ettiği yemindir.

3 - RE'SEN TEKLİF OLUNAN YEMİN
MADDE 355 - Mahkeme vereceği karar veya hükmü iki taraftan birinin yemin etmesine talik edebilir.
MADDE 356 - Mahkeme ancak aşağıdaki iki şartın tahakkuku halinde re'sen yemin teklif edebilir.
1 - İddia olunan hususun kati deliller ile ispat edilmemiş olması.
2 - İddia olunan hususu ispat için irae olunan delillerin hüküm verilecek derecede kanaat hâsıl etmemesi.
MADDE 359 - Re'sen yemin ancak muhakemenin hitamında teklif olunabilir.
MADDE 360 - Sorulacak şeyler hüküm verecek mahkeme tarafından tertip ve tahrir olunup reis tarafından okunur.
MADDE 362 - Mahkeme kanaatini teyit için iki taraftan birine yemin teklif etmiş ise yemin icra veya ret olunmadıkça hüküm verilemez.