Mesajı Okuyun
Old 14-05-2010, 13:11   #9
özfn_34

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın Av. Özlem AŞKAR,
Yargıtayın kararında: İdare ile yapılan sözleşmede "işçi alacaklarının" yükleniciye ait olduğu ve yine sözleşmede "işin sözleşmeye uygun bitirilmesi..."(yani 7. maddede belirtilen işçi alacaklarının ödenmesi de sözleşmeye dahil olmakla bunun yerine getirilmesi) akabinde kesin teminatın iade edileceği şartları var. Bu maddeler de genelde yapım işine ait ihale sözleşmelerinde belirtilmektedir. Siz;

dediğiniz için idare ile yapılan ihale sözleşmesine de bakmanızda fayda var (diye düşünüyorum ).

Aksi halde, sözleşmede hüküm yoksa mevzuat, idare birimlerinin alacaklarını korumaya yönelik

Saygılarımla...
Sayın hades,ilk mesajıma tekrar bakarsanız İdare ile taşeron firma arasında imzalanan sözleşmeye göre taşeron firmanın, işçilerin "işvereni,muhatabı"kabul edildiğini çok kısa bir şekilde ifade etmiştim. Mesajda ifade etmedim ama sözleşmede işçilerin tüm alacaklarından yüklenici sorumludur şeklinde bir ibare yer aldığını bildiğim için bu konuda dikkatimden kaçan bir durum yok. Yine de uyarınız için teşekkür ederim. Fakat aklıma takılan başka bir konu kararın 2005 yılına ait olması ve Kanunun bu yıldan sonra değişmiş olması. Her ne kadar içeerik olarak Yargıtay kararına göre sözleşme hükümlerine göre çözüme gidilmesi gerektiği belirtilmiş ise de daha yeni tarihli bir Yargıtay kararının daha çözümleyici olacağı kanaatindeyim.