Mesajı Okuyun
Old 07-05-2010, 15:25   #5
pathem

Evet müvekkil feragat ettiğinden ve belirttiğiniz gibi vekil olarak davaya devam edemeyeceğimden ben de feragat ettim, tabiki vekalet ücretimi karşı taraftan alabileceğim düşüncesiyle...Talebim reddedildi ve bunun haklı olmadığı kanaatindeyim, ne tür bir yol izlemeliydim de vekalet ücretine hükmedilseydi sorusu aklımı karıştırdı ve bu durumun gerekçesini de anlayabilmiş değilim. Sitede sulh ile dava konusuz kalacağından asıl alacakla ferileri(vekalet ücreti)sona ereceği yönünde görüşler var diğer yandan
md. 6: Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur denilmekte...164.maddede ''Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir.'' hükmüne istinaden karşı taraf avukata ait olan bir haktan dolayı avukatın feragati olmaksızın müvekkilin feragatı avukat açısından sonuç doğurmaz yorumu yapılmış (ki bende aynı görüşteyim)Diğer taraftan feragat nedeniyle dava reddedildiğine göre karşı davanın da reddi ile ortada bir red kararı varken vekalet ücretine hak kazanılması gerekmez mi?Aklımı bulandıran bu sorular yönünden sayın meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler.