Mesajı Okuyun
Old 07-05-2010, 14:59   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pathem
Sayın meslektaşım müvekkil davalı asille anlaşarak davadan feragat ettiğine dair belge imzalamış, aynı zamanda vekalet ücreti talep etmeyeceğini belirtmiş. Davacı asil davadan feragat edemez mi? Ya da onun feragatına rağmen davaya devam mı etmeliydim, bu mümkün mü? Asıl konu müvekkilin feragatına istinaden davadan feragat ettiğimizi beyan ettim, ancak karşı dava da açılmıştı ve vekalet ücreti yönünden müvekkilin feragatının bizi bağlamayacağını karşı dava yönünden vekalet ücreti talebim olduğunu ifade ettim ancak vekalet ücretine hükmedilmedi. Ben asilin vekalet ücretinden feragat edip edemeyeceğini, davadan feragat halinde vekalet ücretine (karşı taraftan) hükmedilip hükmedilmeyeceğini ve bu yönde Yargıtay kararı varsa onu öğrenmek istiyorum. Sitede konuyla ilgili yorumları okudum ama farklı görüşler var tatmin olamadım. Teşekkürler.

İstediğiniz şekilde bir Yargıtay kararı bulmanız mümkün değildir. Müvekkil davadan ve vekalet ücretinden feragat etmiştir. Müvekkilin feragatine rağmen davaya devam edemezsiniz. Siz müvekkili temsil ediyorsunuz, asilin yerine geçerek davada taraf olamazsınız. Tarafların yaptıkları sulh anlaşması olduğuna göre hem müvekkilden hem de karşı taraftan alınacak vekalet ücreti müteselsilen her ikisinden de istenebilir. Ancak anladığım kadarıyla vekil olarak siz de davadan feragat etmişsiniz. Bu nedenle çekincem var.