Mesajı Okuyun
Old 04-05-2010, 08:33   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

Kendi kimliğine kendi fotoğrafını yapıştırma biçimindeki eylemde; yasaya aykırı herhangi bir menfaat temin edilmediği gerçeği ve ayrıca kullanılan vasıtanın kandırıcılığa elverişsiz bulunması nedeniyle eylem fark edilecek biçimde olup aldatma kabiliyetinin bulunmadığı, nitekim görevli tarafından da bu durumun fark edildiği gözetildiğinde işlenemez suçun söz konusu olduğunu ve müvekkiliniz hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verileceğini düşünüyorum. Kanımca fiil suç teşkil etmez.
Sınavın ve sınav sonrası işlemlerin sağlıklı yürütülmesini teminen önlemler alarak, mevzuata aykırı bir işlemin tesbiti halinde ilgilileri cezalandırmak davalı idarenin yetki ve sorumluluk alanı içerisinde ise de, bu sorumluluğunu yerine getirirken iddia edilen hususlar somut ve hukuken geçerli kanıtlarla desteklenmedikçe işlem tesis edilmemesi gerekir. Müvekkiliniz kendi kimliği ile sınava girmiştir. Kimlik belgesindeki fotoğrafda tasdik mühürü olmaması halinde görevlinin müvekkilinizden kendisini tanıtacak başkaca kimlik ibrazı istemesi gerekirdi. Müvekkiliniz hakkında tesis olunan işlem bu haliyle Anayasada güvence altına alınmış olan eğitim-öğretim hakkının ihlali sonucunu doğurduğundan hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmamaktadır. Bu durum karşısında YGS sonucunun geçersiz sayılmasına ilişkin ÖSYM Yürütme Kurulu işleminin iptali istemiyle idari yargıda iptal davası açabileceğinizi de düşünüyorum. Kolay gelsin sayın meslektaşım.