Mesajı Okuyun
Old 24-04-2010, 18:51   #2
Av.Ali GÖKBAYRAK

Davaya müdahil olacaksınız, mahkeme iflasın belli bir süreyle (genellikle bir yıl) ertelenmesine karar verirse, bu sürenin sonunu bekleyeceksiniz ve süre bittikten sonra icra takibine kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Mahkeme davayı reddederse zaten sorun yok, icra takibine aynen devam edersiniz. Mahkeme iflas kararı verirse, iflas masası oluşturulur ve alacağınızı iflas masasına kaydettirip takibe bu şekilde devam edersiniz. Kısacası ömrünüz beklemekle geçecek. Uygulamada bu beklemeler genellikle bir yıldan çok daha fazla sürüyor. Borçlu şirket anlaşmalı olarak aleyhine bir icra takibi yaptırıyor, bu icra takip dosyasının alacaklısı da davaya müdahil olarak katılıyor, yargılama bir yıla yakın sürüyor, mahkeme bir karar veriyor, anlaşmalı icra takibi yapan alacaklı kararı temyiz ediyor, Yargıtay incelemesi de bir yıl kadar sürüyor, karar bozulursa bu kez sil baştan aynı olaylar yaşanıyor. Dolayısıyla en az üç dört yıl bu alacaktan umudunu kesecek ve hiçbir şey yapamadan bekleyeceksin. Bir de iflas kararı çıkarsa vay haline... Biraz karamsar bir tablo oldu ama, ben bütün bunları yaşadım ve halen de yaşıyorum. 2007'de açılan iflasın ertelenmesi davasının Yargıtay bozmasından sonra yargılaması halen devam ediyor.