Mesajı Okuyun
Old 19-04-2010, 19:42   #3
Av.Dr.Yahya DERYAL

KoopK.m.62/III: "Yönetim kurulu üyeleri, suç teşkil eden hareketlerinden ve özellikle kooperatifin para ve malları, bilânço, tutanak, rapor ve başka evrak, defter ve belgeleri üzerinde işledikleri suçlardan dolayı Devlet memurları gibi ceza görürler".

Devlet memurları bir suç işlediklerinde, nasıl daha ağır bir ceza ile cezalandırılıyorlarsa, kooperatif yönetim kurulu üyeleri de benzer suçu işledikleri zaman tıpkı Devlet memuru gibi daha ağır ceza ile cezalandırılırlar.

Örneğin, bir şirketin görevlisi, şirket parasını kendine mal edinince "emniyeti suiistimal" suçundan soruşturulur. Fakat Devletin parasını mal edinen memur, daha ağır ceza ile karşılanan zimmet suçundan yargılanır.

Aynen bunun gibi, kooperatif yönetim kurulu üyesi de, kooperatifin para ve mallarını kendisinin veya başkalarının çıkarları doğrultusunda kullanması halinde, emniyeti suiistimal suçu yerine, tıpkı Devlet memurları gibi zimmet suçundan yargılanır.

Bu nedenle, kooperatifin para, mal, defter ve belgeleri üzerinde suç işleyen kooperatif yönetim kurulu üyeleri, aynı suçu işleyen devlet memurlarına uygulanabilecek zimmet, nitelikli zimmet, irtikap, evrakta sahtecilik, görevi ihmal, görevi kötüye kullanmak gibi suçlarla yargılanıp, cezalandırılırlar.

Şu kadar ki, kooperatif yönetim kurulu üyeleri suç işledikleri zaman, Devlet memurlarının bazı suçları (görevi ihmal, görevi suistimal vb.) işlemeleri halinde tabi oldukları 02.12.1999 tarih, 4483 sayılı "Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun" hükümlerine tabi olmayacaklardır. Çünkü, bu Kanun, sadece suç işleyen memurlara özgü olarak uygulanan bir yasal düzenlemedir.

Kooperatifin para, mal, defter ve belgeleri üzerinde suç işleyen yönetim kurulu üyeleri ve memurları için doğrudan doğruya Cumhuriyet Savcılıkları tarafından soruşturma başlatılır.

Kooperatifin yönetim kurulu üyeleri, müdürleri ve memurları; kooperatifin para ve malları, bilanço, tutanak, rapor ve başka defter ve belgeleri üzerinde işledikleri suçlardan dolayı "Devlet memurları" gibi ceza gördükleri halde, kooperatif denetçileri Devlet memurları gibi cezalandırılamazlar.

Kooperatif görevlileri, TCK'da yer verilen memur suçlarının hepsini işleyemezler. Sadece kooperatifin parası, malları, defter ve belgeleri üzerinde işlenmesi mümkün olan suçları işleyebilirler ve bunlardan ceza alabilirler.

Örneğin kooperatif görevlileri, TCK'da sayılan memur suçlarından: "Zimmet", "Görevi Savsama", "Görevde Yetkiyi Kötüye Kullanma", "Resmi Belgelerde Sahtekarlık" suçlarını işleyebilirler. Buna karşılık Alım, Satım ve Yapıma Fesat Karıştırma, Memurun Devletle Ticaret Yapması, İrtikap, Göreve Girmeyen İş İçin Çıkar Sağlama, Görevde Keyfi ve Sert Davranma, Memurluk Sırrını İfşa, Öğrenilen Suçu Bildirmeme, Memur Grevi vb. gibi memur suçlarının kooperatifin para, mal, defter ve belgeleri üzerinde işlenmesi mümkün değildir.

BU nedenle, kooperatifin yönetim kurulu üyeleri, müdürleri ve memurları bu suçlardan yargılanamaz ve cezalandırılamazlar.