Mesajı Okuyun
Old 16-04-2010, 23:20   #1
onur97

Varsayılan Zimmet mi, güveni kötüye kullanma mı?

Hukuksal olaylarda Zimmet ve Güveni kötüye kullanma konuları sürekli olarak karıştırılmaktadır. Şöyle ki; geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı sizinle paylaşmak isterim ve görüşlerinizi öğrenmek isterim. Bir kamu İdaresinde görevli (KİT) bir müdür görev yaptığı İlçe Kaymakamlığının ricası ile Köylere hizmet götürme birliğine üreticilerden Kaymakamlık makbuzu ile yardım topluyor. Ancak bu yardımı toplaması ile ilgili bir görevlendirme bulunmuyor. Sözkonusu müdür yardımları Kaymakamlık hesabına geç yatırdığı için Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında Zimmet suçlaması ile dava açılıyor.Ve tutuklama istemi ile mahkemeye sevkedilip tutuklanıyor. Dosyanın Ağır cezaya gönderilmesi ile sözkonusu sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor. Gerekçe suçun nitelik değiştirme ihtimali olarak belirleniyor. Benim bildiğim Zimmetin oluşabilmesi için asli görevi ile ilgili bir para olması gereklidir. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Bu konuda paylaşabileceğimiz bir yargıtay kararı vardır diye düşünüyorum. Paylaşımınız için şimdiden teşekkürler. M.Ali

Daire:5
Tarih:05.05.1999
Esas No:1999/394
Karar No:1999/1975
Kaynak:YKD. ARALIK 2000
İlgili Maddeler:2860 SK 6 2860 SK 7 2860 SK 15, TCK 202/2-3, TCK 219/SON
İlgili Kavramlar:ZİMMET SUÇU YARDIM TOPLAMA

T.C.
Yargıtay
5. Ceza Dairesi
E.2002/8345
K.2003/2485
T.30.4.2003 sayılı yargıtay kararının tam metnine ihtiyaç duymaktayım.
Temin edebilecek arkadaşlar varsa bu konuda yardımlarını rica ediyorum.
Saygılarımla.

Acaba bu kararın tamamını bulabilirmiyim? Yardımcı olursanız memnun olurum..