Mesajı Okuyun
Old 15-04-2010, 08:59   #1
av_sibelll

Varsayılan nüfus düzeltme davasında davacı ölürse?

Benimde nüfus kaydının düzeltilmesine ilişkin bir davam var. ve devam etmekte. Ancak benim olay o kadar karışık ki umarım anlatabilirim.
Müvekkilim A, nüfus kaydında baba H ve anne S oğlu olarak gösteriliyor. Ancak müvekkilim A, aslında anne K nın oğlu. Bu arada müvekkilin nüfus kaydında annesi olarak gözüken S diye birisi aslında var olmayan birisi. S diye birisi hiç doğmamış ve yok. Diğer ilginçlikler ise şöyle : Müvekkilin gerçek annesi K, Knın kendi öz babası ile evli gözüküyor ve u evlilikten 1 tane de Ş isimli bir çocuk gözüküyor. Ama aslında K , Müvekkilin babası H' nın, nikahsız eşi ve K'nın kızı Ş, nikahsız eşten çocuğu.
Biz< açtığımız davada müvekkilin gerçek annesinin K, olduğunu Ş isminde kızkardeşinin olduğunu belirttik. Kayıtların gerçeğe uygun olmadığını ve gerçeğe uygun düzeltilmesini talep etttik. Dava sırasında müvekkil vefat etti. Bende mirasçılarına ilişkin vekaletleri davaya sundum. Ancak mahkeme, bana,müvekkilin mirasçılarının davaya katılmak için ve dava dilekçemdeki çelişkili husuları açıklamam için süre verdi.
Umarım anlatabilmişimdir. Şimdi sorularım:
1)Acaba ölen müvekkilin mirasçılarını davaya katabilmek için dilekçeyi benim vermem mümkün mü mümkünse nasıl bir dilekçe vermem gerekiyor.
2) Diğer husus dilekçemde anne adının K olarak düzeltilmesini isteyebiliyorum ama Ölen müvekkilin Kız kardeşi olan ve nüfus kaydında gözükmeyen Ş' nin de kız kardeşi olduğuna ilişkin talepte bulunabilirmiyim?
3) Bu dava acaba müvekkilim öldü diye sıfat yoluğundan düşer mi? Çünkü üfus kaydının düzeltilmesi şahsa bağlı bir durum fakat bir taraftan da kamu düzenini ve ölen müvekkillerin mirasçılık durumunuda etkilemekte:
Uzun oldu ama yardımcı olabilecek meslektaşlarımın yardımını sabırsızlıkla bekliyorum. Teşekkür ederim.