Mesajı Okuyun
Old 12-04-2010, 17:37   #1
tunca07

Varsayılan MAKUL SÜREDE YARGILANMA HAKKI (aihm başvurusu)

Selamlar,
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bir müvekkilim adına şuan başvuru yapmaya hazırlanıyorum.
Müvekkil bir ceza davasından dolayı yaklaşık 6 yıldır yargılanmakta ve dosyası halen yargıtay tarafından incelenmekte ve sonuca göre bozma olursa olursa bu süreç daha da uzaması muhtemel görünmektedir.
Ek bir bilgi olarak müvekkilin suça konu eylemi gerçekleştirmesinde (2 sanıklı çete dgm,uyuşturucu ticareti) x ajan kullanılmış ve x ajanın tahrikleri neticesinde bu suç oluşmuş ve x ajanın kimliği kovuşturma esnasında deşifre olmuş ve x ajanda bu durumu mahkeme de ikrar etmiştir.

Sorularım:
Daha önce bir yerde gördüm ama teyit için sormak istiyorum, söz konusu dava devam ederken hak ihlali gerçekleştiği için (makul sürede yargılanma hakkı ihlali , aihs md.6) şimdiden başvuru yapmakta bir sakınca var mıdır? Kesin hükmün beklenmesi zarureti (iç kanun yollarının tüketilmesi) bu durumda mevcut mudur? Dosya şuan yargıtayda beklerken başvuru yapılması halinde reddi mümkün olabilir mi?

Suça konu eylemin gerçekleşmesinde kışkırtıcı ajan olan x ajan kullanılmasından dolayı aihs anlamında aykırılığın olup olmadığı hususları konusunda tecrübesi veya bilgileri olan meslektaşların cevap ve önerilerini rica ederim.
saygıl ve selamlarımla,
Av. Mehmet Tunca DEMİRBAŞ
www.mehmettuncademirbas.av.tr