Mesajı Okuyun
Old 12-04-2010, 16:13   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Bankalar niye yasaları takmazlar ?

Şikayet köşelerini okuduğunuzda belki en fazla şikayet edilen kurumlar bankalar. Ne hikmetse bankalar yasa ve hukuk tanımıyorlar. Hükümet kart aidatı alınmasını engellemek için yasa çıkarttı. Onlar kanuna karşı hile yaparak şimdi kart aidatı değilde "üyelik ücreti " adı altında hala kart aidatı almaya devam ediyorlar. Tüketici ilçe hakem heyetleri çoğunlukla bununla uğraşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde kredi kartı hesap ekstemi incelerken 3 aydır tarafımdan 7.50 kuruş sigorta ücreti kesildiğini farkettim. Bankanın müşteri hizmetlerini aradım. Hayat sigortası imiş. Benim böyle bir talebim yok. Ayrıca tarafıma bu hususta bir bilgi de verilmedi dedim. İptal ettiklerini söylediler. Kesilen parayı iade edin dedim. Kısmı iade yapacaklarını söylediler. Şimdi bir müvekkilin yine banka ile olan bir meselesi önüme gelince bu hususu siteye taşıyıp siz değerli meslektaşlarım ile paylaşmak istedim. Konu şu :
Müvekkilim bir banka şubesinden araç kredisi kullanmış ve borcu taksitler halinde ödemiş, borcu bitmiş. Bankaya araç üzerindeki satılamaz kaydını kaldırmak için yazı almaya gitmiş. Kendisine sizin bizde bir çek hesabının var bu hesaptan size verdiğimiz iki çekin geri dönmediği gözüküyor. Bunun için
1.200 TL. yatırırsanız, bu yazıyı size veririz diyorlar. Müvekkil benim iade edilmeyen çekim yok diyor.İtiraz ediyor. Bunun üzerine kendisine şu yazıyı imzala diye önüne bir yazı koyuyorlar. Müvekkilim avukatıma sormadan imzalamam diyor. Yazının bir bölümü şöyle "...çek hesabımda hesabımızda açık görülen, ancak Bankanıza iade edemediğim çeklere ilişkin Bankanızın ödemekle yükümlü olduğu yasal yükümlülük tutarlarını, çek hamilleri tarafından bankanızdan talep edilip edilmediğine bakılmaksızın, bankanızca çek hamillerine ödeme yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın ve hakkımda yasal yollara başvurulmasına, protesto çekilmesine, hüküm altına alınmasına gerek olmaksızın ilk talebinde nakden ve defaten derhal bankanıza depo edeceğimi kabul, beyan ve taahhüt ederim " . Vatandaşa imzalatmak istedikleri yazıya bakınız. Çek hamili talep etse de etmese de ben ödeme yapsamda yapmasam da senden 1.200 TL. yi isterim ve alırım diyorlar ve bunu diğer işle hiçbir alakası olmadığı halde vatandaşa imzalatmak istiyorlar. Bunu bir kurum nasıl yapar Allah aşkına. Ama bankalar yapıyor. Bankaların bu kural ve yasa tanımazlığı bu pervasızlığı nerden geliyor anlayamıyorum.Saygılarımla.