Mesajı Okuyun
Old 07-04-2010, 19:17   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ayşegül Çoban
Arkadaşlar teşekkür ederim.karşı taraf faize itiraz etmişti.Kafama takılan asıl alacak ve işlemiş faiz yönünden itirazın kaldırılması ile alakalı Yargıtay kararı var mıdır acaba?Çok aradım bulamadım.Elinde böyle bir karar olan arkadaşımız varsa ve eklerse çok sevineceğim.Saygılar...

Sayın meslektaşım,

1.) Elinizde 68. normlarına uygun bir belge olmadan ilamsız takip yaptıysanız (hiç bir dayanak göstermediğiniz anlaşılıyor) itirazın kaldırılması değil, genel mahkemelerde itirazın iptali davası açmanız gerekirdi. (Bu konuya iki meslektaşım değinmiş zaten)

İtirazın kaldırılması davasının açıldığı İcra hakimliği, itirazın iptali davasına bakmaya yetkili ve görevli değildir. Alacağın tutarına göre itirazın iptali davasını Asliye Hukuk (veya ticari işlerde Ticaret) veya Sulh Hukuk mahkemesinde açmanız gerekir. Bu itibarla icra hakimliğinde ıslahla davanızı İtirazın iptali davasına çeviremezsiniz diye düşünüyorum.

İlamsız icra takibinizde alacağınıza dayanak göstermişseniz eğer bu dayanak belgeleri de eklemeniz gerekirdi. Ancak ilamsız takipte dayanak göstermediyseniz herhangi bir belge eklemeniz gerekmez.

Herhangi bir dayanak göstermeden ilamsız takip yaptığınız zaman itiraz üzerine takip durunca açacağınız İtirazın iptali davasında alacağınızı geçerli kesin delillerle ispatlayabilirsiniz. Bu itibarla çek veya senedi de delil olarak gösterebilirsiniz ve bu durum iddianın genişletilmesi sayılamaz. (kanaatindeyim)

Halihazıda İcra hakimliğinde açtığınız İtirazın kaldırılması davanız elinizde 68 normlarına uygun belge olmadığı takdirde büyük ihtimalle reddedilir. İtirazın kaldırılması davanızın reddi, itirazın iptali davası açmanıza engel değildir. Yeter ki 1 yıllık süre geçmemiş olsun!

2.) Eğer sorunuz; " İcra takibinizde belirtmediğiniz ve ödeme emrine eklemediğiniz halde itiraz üzerine elinizde aslında mevcut olan 68 normuna uygun bir belgeyi İtirazın kaldırılması talebi çerçevesinde icra hakimliğine sunabilir miyim? " şeklinde ise, bu soruya cevabım olumsuzdur. Zira icra hakimliği -genel mahkemelerin aksine-dar yetkili mahkemedir ve dosya ile sınırlı inceleme yapar. Dosyada 68. normuna uygun belge olmadığı için muhtemelen davanızı reddeder. (düşüncesindeyim)