Mesajı Okuyun
Old 06-04-2010, 21:40   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın av.fuat çınar,

Sözleşme, taraflarca kararlaştırılan bir şarta bağlı olarak akdedilebilir: 818 S.K. m.149: “Bir akdin mevzuunu teşkil eden borcun mevcudiyeti, meşkuk bir hâdisenin tahakkukuna talik edilmiş ise o akit şarta bağlı akit olur.
İki taraf hilâfını kast etmedikleri halde şarta bağlı akit, ancak şartın tahakkuku ânından itibaren hüküm ifade eder.”

Taşınmaz Satım Sözleşmesi resmi şekilde yapılmadıkça muteber değildir: 4721 S.K. m.706: “Taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerin geçerli olması, resmi şekilde düzenlenmiş bulunmalarına bağlıdır.”

Taşınmaz Satım Vaadi Sözleşmesi de resmi şekilde yapılmalıdır: 818 S.K. m.22: “Bir akdin ilerde inşa edilmesine dair yapılan mukavele muteberdir.
Kanun iki tarafın menfaatleri için bu akdin sıhhatini bir nevi şekle riayet etmeğe tabi kıldığı takdirde, bu şekil o akdin yapılması taahhüdüne de tatbik olunur.”

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi taraflardan birinin istemi ile tapuya şerh verilebilir: 2644 S.K. m.26/7: “Noterlik Kanununun 44 üncü maddesinin (B) bendi mucibince noterler tarafından tanzim edilen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri (bkz. Noterlik Kanunu m.60) (Ek ibare: 5831 - 15.1.2009 / m.1) “ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri” de taraflardan biri isterse gayrimenkul siciline şerh verilir."

Taşınmaz Satım Vaadi Sözleşmesindeki şart gerçekleşmesine rağmen satışı vaad eden satıcı borcunu ifa etmezse alıcı, hükmen tescil talep edebilir: 4721 S.K. m.716: “Mülkiyetin kazanılmasına esas olacak bir hukuki sebebe dayanarak malikten mülkiyetin kendi adına tescilini istemek hususunda kişisel hakka sahip olan kimse, malikin kaçınması halinde hakimden, mülkiyetin hükmen geçirilmesini isteyebilir.”

Saygılarımla...