Mesajı Okuyun
Old 06-04-2010, 11:27   #6
Av. Cuma Yurtal

Varsayılan Mahkeme kararı İİK md. 68 deki belgelerden midir?

Av. Cuma Yurtal Değerli meslektaşlarım, zaman ayırıp, sorunuma çözüm getirmeye çalıştığınız için teşekkürler...
Sayın Suat Ergin'in dediği gibi ara kararın olduğu duruşma zaptını dosyaya koymuş, bir suretini de ödeme emri ile birlikte borçluya tebliğ ettirmiştik. Takip talebinde ve ödeme emrinde ''borcun sebebinin, tedbir nafakası alacağı '' olduğu görünmüyor...Sadece ödeme emrinde asıl alacak tutarının yanında '' birikmiş ve işleyecek nafakalar '' yazıyor...
Sayın Av. Yıldız, tedbir nafakasının icraya konması için boşanma hükmünün kesinleşmesi gerekmediğini biliyorum. Dediğiniz gibi bu konuda Yargıtay kararları da mevcut...Ama itirazın kaldırılması davasının, duruşmasız olarak, evrak üzerinden inceleme ile görülebileceğini bilmiyordum...sayenizde öğrenmiş oldum, teşekkür ediyorum.
Sayın Av. Ömer Faruk, İİK md. 68, 1. fıkranın son cümlesinde '' İtirazın kaldırılma süresi içinde itirazın kaldırılması istenmediği takdirde yeniden ilamsız takip yapılamaz '' deniyor. Bu takibi bırakıp, yeni bir takip açsam, borçlu bu sefer derdestlik itirazında bulunacaktır. Açacağım itirazın kaldıırlması davasında ispat sorunu yaşayacağımı bende düşünüyorum. bunu düşünmein nedeni, takip dayanağı mahkeme kararının İİK md. 68 de ki belgelerden sayılıp sayılmayacağı...Bu konuda beni aydınlatacak bir meslektaşım olursa çok memnun olurum... Mahkeme kararı md. 68 deki belgelerden midir? Eğer cevaplarınız evetse itirazın kaldırılması davası açma görüşüm netleşecek...Cevaplarınız bekliyorum...
Bende Sayın Av. Suat Ergin gibi düşünüyorum, takip talebinde ve ödeme emrinde borcun sebebi belirtilememsi, itiraz değil, şikayet sebebidir. Bilindiği üzere, itiraz İcra dairesine, Şikayet İcra Hukuk Mahkemesi'ne yapılmalıdır. Fakat borçlu, şikayet değil, borca itiraz etmiş, bunun üzerine de İcra müdürü takibi durdurmuştur. Bu hususu da dava dilekçeme yazacağım...