Mesajı Okuyun
Old 01-04-2010, 21:18   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan S Ömer Şimyek
İlginiz için teşekkürler ancak durum biraz farklı. Ciro silsilesinde bana göre bir kopukluk var zira benim müvekkilim ile ne keşideci arasında ne de cirantalar arasında herhangi bir bağ mevcut değil. Çeki bize teslim eden kişi (taşeron) ile keşideci ve diğer cirantalar arasında faturalandırılmış bir ticari ilişki de yok. Ve son olarak çeki bize teslim eden kişi ile de bizim aramızda faturalandırılmış bir ticari ilişki yok zira adam taşeron. Malı (mermer) bizden aldı karşı tarafa verdi normalde bizim faturayı karşı tarafa kesmemiz gerekirken ne yazık ki kesmediğimizden tüm bağlar kopmuş oldu. Yani yarın öbür gün keşideci ben bu adamları tanımıyorum bunlara borcum da yok dediği zaman bizim buna karşı ileri sürebileceğimiz bir delilimiz yok. Ne bizim ne de çeki aldığımız taşeronun. Kaldı ki ceza davasında tahminim bu bağ kurulamayınca dava düşebilir. Ayrıca icra takibi de durdurulabilir. Yani en azından ben böyle tahmin ediyorum.

Lehdar cirolamamışsa çekte kopukluk olur. Ancak lehdar çeki cirolamışsa ve ibrazdan önce müvekkilinizin cirosu da çekin arkasında varsa, yani bankaya müvekkiliniz çeki ibraz etmişse sorun olmaz. Fatura olmaması sadece çek, çek vasfını yitirmişse sorun yaratır.