Mesajı Okuyun
Old 29-03-2010, 16:07   #6
Admin

Sayın Fanarin,
Alıntı:
Yazan fanarin
Mesela, maddi durumu cidden kötü fakat yardıma muhtaç biri o web sitesini ziyaret ettiğinde ücret bilgisini gördükten sonra nasıl düşünebilir ? Bunları da hesaba katmalı diye düşünüyorum, çok kalıplara sokulmuş gibi geliyor bana.
Aynı durum Baroların web sayfalarında açıkladığı "tavsiye edilen" ücret tarifeleri için de geçerli değil mi? Örneğin:
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...ret01_2010.htm

Avukat neticede hizmeti için bir ücret aldığına göre bunu duyurmanın sakıncası yok diye düşünüyorum. Keşke her meslekten herkes önceden web sitesinde duyursa da, bir kişinin ücretini öğrenmek için onu ziyaret etmek zorunluluğunuz olmasa. Bir boşanma davası için 10.000-TL isteyen bir avukatın bunu bürosunda paylaşması ile web sitesinde paylaşması arasında ben kendi adıma bir fark göremiyorum.

Alıntı:
Yakında, "hangi avukat daha ucuz ona gidelim" diye bir furya başlarsa bu genç potansiyel meslektaşınızın sözünü hatırlarsınız.
O furya zaten avukatlığın tarihi boyunca vardı diye düşünüyorum.

Öte yandan sizinle paralel düşündüğüm bir nokta var: o da Avukatlık Reklam Yönetmeliği avukatların internet siteleri için neredeyse "piksel" bazında zorunlu standartlar getirirken bu konuya hiç değinmemiş olmasının enteresan olduğu. Bir avukatlık web sitesinin görünmeyen kod kısmında kullanılacak anahtar kelimelerin dahi neler olacağını tek tek saymak suretiyle belirleyen yönetmeliğin avukat ücretleri ile ilgili duyurulara ilişkin (olumlu ya da olumsuz) herhangi bir hüküm içermemesi bence şaşırtıcı. O yönetmelikte konu "Avukat alacağı ücreti sadece 9 punto arial tr siyah font ile web sitesinin 3. sayfasının 4. paragrafında frontpage programı ile hazırlayacağı .asp uzantılı 8 kb.dan düşük bir HTML dosyasında duyurabilir, bu sayfada sadece 14.32 kb. boyutunda gif uzantılı avukatın masasının resmi dışında resim yer alamaz, aksi hal reklam sayılır" yazsaydı eminim kimse yadırgamaz ve maddeyi yönetmeliğin diğer kısımlarıyla son derece uyum içinde bulurdu.

Ve yine belirtmek gerekir ki, bir avukatın standart ücret tarifesini duyurması da -istenirse- web sayfasının anahtar kelimelerinin seçiminden çok daha "kötüniyetli" olarak kullanılabilir. Örneğin ağır ceza mahkemelerinde sanık vekilliği için İstanbul Barosu "8.925,00 TL" vekalet ücreti istenmesini tavsiye ederken, bir avukatın web sitesinde ben bu iş için asgari "50.000 Euro" alırım demesi sizce o sitenin ziyaretçilerinde nasıl bir "ön izlenim" yaratacaktır? Yanlış anlaşılmasın lütfen eleştirdiğim ücret tarifesinin web sitesinde yer alması KESİNLİKLE değil, sadece yönetmeliğin "reklam" kavramına dair hatalı bakış açısı ve anahtar kelimeleri tek tek sayma suretiyle avukatların reklam yapmasını engelleyebileceğine dair inancı.