Mesajı Okuyun
Old 27-03-2010, 04:33   #13
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan iş mahkemesi kararını harçsız alan işçi ilamlı icra takibi yapabilir mi?

Merhaba;

Ben buradaki müteakip işlemleri yargısal işlemler olarak anlıyorum.

Peki; icra daireleri yargısal kurum mudur. Yaptıkları işlemler yargısalmıdır? Hayır.

Şöyle ifade edeyim: İİK tamamen şekli ve infazın usulünü düzenleyen bir yasadır. Yargısal hiç bir işlevi yoktur. Kendisinden yerine getirilmesi gereken hakın yerine getirilmesi ile görevlidir ve işlevi bununla sınırlıdır. Yargısal hiç bir işlem ve eylem yapamaz. Sadec bakar: Takip kesinleşmiş mi; haciz koşulları var mı vb.

Öte yandan iki ay içinde ödenmeyen harçlar vergi idaresine bildiriliyor ve takip konusu yapılıyor. Ben bir kaç kez çifte harç (hem davacıdan, hem davalıdan) harç tahsil edildiğine tanık oldum. Zaten icra takibine konu edilmiş harç alacağı için benim icra takip hakkım neden engellensin?

İİK gereğince icra müdürlüğüne ilam ibraz edildiğinde icra emrini düzenleyerek göndermek zorundadır.

Ben burada icra müdürlüğünün harç ödenmediği için müteakip işlemleri yapamam diyemeyeceğini düşünüyorum.

Ortada yasaya uygun olarak alınmış ve icra dairesine ibraz edilmiş bir ilam vardır. Yasada icra müdürüne harcın ödendiğinin kontrol edilmesine ilişkin bir görev ve yetki verilmemiştir. İcra dairesi de yasaya uygun olarak alınmış ve ibraz edilmiş bu ilamı icra ve infaz etmek zorundadır.

Ben de icra dairesinin işlemlerinin müteakip işlem içinde değerlendirilmeyeceği, hatta yasa gereği ilamı alınca infaz etmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Çünkü onun işi ve ilgisi ilamın kendisine ibrazı ile başlar. Öncesi onun görevinin dışındadır.

Saygılar.