Mesajı Okuyun
Old 24-03-2010, 08:44   #4
av.s_ulusinan

Açıkçası ben bu ibarenin bir hüküm fıkrası olduğunu düşünmemiştim. Bir boşanma ilamında böyle bir hükme ilk kez rastlıyorum. Bu taahhüt esas itibarıyla bir tür mal rejiminin tasfiyesi işlemidir. Mal rejiminin tasfiyesine yönelik hükümler ise ancak boşanmanın kesinleşmesinden sonra ayrı bir dava konusu yapılabilir. Eğer boşanma ilamı bu yönüyle temyiz edilmiş olsaydı bozulurdu diye düşünüyorum. Size somut delil öneremem, bu konuda Yargıtay kararı bulmanız da zor gibi, çünkü çok istisnai bir durum. Konu tamamen hakimin hukuki vasıflandırmasına ve yorumuna kalmış olup karar aleyhe çıkarsa son sözü Yargıtay söyler.. Ancak bu ibare daha önce de belirttiğim gibi olsa olsa (zorlama bir yorumla) resmi memur huzurunda yapılmış bir hibe beyanı olarak değerlendirilebilir. Müvekkiliniz yönünden BK'daki hibeden rücu koşullarının mevcut olduğu yönünde bir savunma yapmanız belki düşünülebilir, ama dedğim gibi çok zorlama bir yorum. Bence ilk cevabımda da dediğim gibi hiçbir dava kalıbına ve gerekçesine uymayan bir durum ve koşulları bulunmadığından Tapu İptali- Tescil davasının reddi gerekir.