Mesajı Okuyun
Old 24-03-2010, 00:19   #13
Avukat Ali TÜRKER

Alıntı:
Yazan Av.Ayşegül Çoban
Çok saygıdeğer meslektaşlarım öncelikle kıymetli vaktinizi ayırıp problemime çözüm üretmeye çalıştığınız için teşekkür ederim.Sayın Türker ilk verdiğiniz cevapta 1999 yılında Yüksek mahkemenin verdiği karardan bahsetmişsiniz.Rica etsem bu kararı ekleyebilirmisiniz?Hakimimize yol göstermek açısından elimi güçlendirir.Ayrıca takip talebine her ne kadar suret eklemesem de senetin keşide ve vade tarihini eklemiştim.Bu durumda asıl sorumluluğun icra müdüründe olduğunu bildirmişsiniz yine rica etsem konuyla alakalı varsa Yargıtay Kararı gönderebilir misiniz? Mesleğe yeni başlayan bir avukat olarak sizin gibi saygıdeğer meslektaşlarımın fikirlerinden faydalanabilmek benim için çok büyük bir şans.Bu bağlamda böyle faydalı bir hizmet veren site yöneticilerine de ayrıca çok teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar...
Sayın meslektaşım, yenice okuyabildim mesajınızı kusura bakmayın. Genelde geceleri bakabiliyorum foruma. Bahsettiğim karar arşivdeki dosyasında illaki vardır. Ama dosyayı hatırlayamıyorum. Kimin dosyası olduğunu hatırlayabilirsem scannerden çekip foruma yapıştırırım. Arşivi karıştırmamız lazım. Eğer kararı bulabilirsem buradan paylaşırım inşallah..
Takip talebinize tarihleri eklediğinizi yazmışsınız. Belgeyi mahkeme aşamasında ibraz etmeniz bu durumda bana göre iddianın genişletilmesi olarak yorumlanamaz. Zira takip talebinizde takibin müstenidatını bildirdiğiniz bu durumda açıkça ortada. Bence sorun olmamalı. Öncelikle usulsüz takip ve tebliğ meselesi var burada. İtirazın kaldırılması daha sonraki mesele olmalı derim. Bu benim kanaatim. ancak kanunu sıkı sıkıya yorumlarsanız benim yorumum kanuna değil biraz hukuka uygun bir yorum olur. Ben genelde kanunun amaçlarına bakarak hukuka uygun yorumlar yapmaya çalışıyorum. Ancak şekli yorum yapanlara da hatalıdır diyemem. Aksine yorum yapan sayın meslektaşlarıma da katılmasam da saygı duyuyorum. Onların yorumlarının da dayanakları kanunun şekli doğrularına yakın ve yatkın olduğunu söyleyebilirim.
Sizin takip talebinizde belirttiğiniz alacağın dayanağı olan belgeyi memurun alacaklı veya vekilinden talep edip borçluya belge suretini tebliğ etmesi gerekir. Bu memurun görevidir ve yasanın açık hükmüdür. Tebliğin usule aykırı yapılmış olmasının bedeli alacaklı tarafa yıkılamaz.
Mesleğe yeni başlayan sevgili meslektaşlarımızın geçtiği yollardan bizler de geçtik. Hala da geçmeye devam ediyoruz. Hukuk çok büyük bir derya... Çok zorlandığımız olaylar oldu ve eminim tüm meslektaşlarımızın da hepimizin de olmaya devam ediyor. Son derece normal ve dayanışma olmaması anormal olur. Mesleğin ve meslektaşların gücü hukukun itibarını artırır. Meslektaşlarımın ciddiyetle paylaşması inanaın beni fena halde mutlu ediyor. İmkanlarımız ölçüsünde bildiklerimizi paylaşmaya ve tecrübe deposu meslektaşlarımızdan da yararlanmaya devam edeceğim ben de. İnanın zaman sorunum olmasa, sitenin başında geçiririm zamanımın büyük kısmını... Site güzel işlere aracılık ediyor. Ben de siteye emeği geçen ve katkı sağlayan tüm meslektaşlarıma selam ve saygılarımı iletmek istiyorum...