Mesajı Okuyun
Old 19-03-2010, 01:25   #4
Avukat Ali TÜRKER

Varsayılan DİlekÇenİn İptalİ, Yetkİsİzlİk, GÖrevsİzlİk, GÖnderme Talebİ, Hangİ Tarİh

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Merhaba,
Verilen görevsizlik kararı üzerine HUMK.m.193/3 gereği:
"...Her iki halde kararın kesinleşmesi tarihinden itibaren on gün içinde yeniden dilekçe verilmesi veya yeniden çağrı kağıdı tebliğ ettirilmesi "
gerekir. Aksi halde dava açılmamış sayılır. Yasanın lafzından anlaşılan, hüküm; amir hükümdür.*
Efendim burada dilekçenin iptaline yada mahkemenin görevsizliği veya yetkisizliğine karar verilmesi hallerinde, buna karşı temyiz yoluna gitmeyen kişinin dilekçesini yenilemesi ya da yetkili veya görevli mahkemeye dosyanın gönderilmesi talebini mahkemeye yöneltebileceği en son günün hükmün kesinleşmesinden itibaren hesap edidiğinde 10. günden sonra artık dilekçenin yenilenemeyeceği, doysanın yetkili veya görevli mahkemeye gönderilmesinin istenilemeyeceği, yani, takipsizlik nedeniyle dosyanın işlemden kaldırılacağı düzenlenmektedir. Yani yasa, son günü açıkça ortaya koymakta, gerekçeli karar tebliğ edilmeden, tebliğ edildikten sonra kesinleşme beklenilmeden yeni dilekçe verilmesi ya da dosyanın yetkili veya görevli mahkemeye gönderilmesi talebinde bulunulamayacağı hususu düzenlenmemektedir.
Alıntı:
Peki, bu gönderme dilekçesi, henüz yasanın aradığı süre başlamadan, yani karar kesinleşmeden ÖNCE verilirse sizce ne olur? Saygılarımla...

Yuklarıda yaptığım açıklamaya uygun olarak mahkemenin yapacağı iş, karşı tarafın temyizi söz konusu değil ise dilekçeyi kabul edip yeniden tarafa tebliğ etmek, dosyayı yetkili ya da görevli mahkemeye göndermekten ibaret olacaktır. Geçmişte aynı şekilde bizim bu tarz yorumlarımızla uygulamalarımız oldu ve sorun yaşanmadı. Kaldı ki yakınlarda tesadüfen aynı mahiyette yüksek mahkeme kararları da gördüm.
Sayın Ömeroğlu'nun beyanlarına katılıyorum...

Alıntı:
Karar davacı tarafça temyiz edilmiş ve onanarak dönmüştü. Biz davalıyız. Onama kararına karşı karar düzeltme yolu da açıktı. Nihayetinde kararın kesinleşme tarihinden 6 gün önce görevli mahkemeye gönderilmesi yönünde dilekçe verilmiş, karar bu dilekçeden 6 gün sonra kesinleşmiş...
Görevsizlik kararının hüküm ve sonuçlarını henüz kesin hüküm niteliğini kazanıp da doğurmadığı bir aşamada bir diğer mahkemeye gönderme talebi, yok hükmünde sayılmalı gibi düşünüyorum...
Ama sadece düşünüyorum.

Sayın meslektaşım, ilk yorumda belirttiğim gibi karar düzeltme yolu açık ve hüküm kesinleşmeden 6 gün önce gönderme talep edildi diye şeklive dar bir yorum yapıp yasanın kısıtlamadığı bir hakkın engellenmesi, yasanın amacına uygun düşmeyecektir. Zira yasa, müracaat için zaman aralığını değil, son günü düzenlemektedir. Taktiri tüm hukukçulara ait olarak kanaatlerimi arz etmiş oldum. Selam ve saygılarımla.....