Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 11:37   #1
atay

Varsayılan CMK 135/2yi yorumlamak

Bilindiği gibi, "İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması " başlıklı CMK m. 135in 2. fıkrasında 'Şüpheli veya sanığın tanıklıktan çekinebilecek kişilerle arasındaki iletişimi kayda alınamaz. Kayda alma gerçekleştikten sonra bu durumun anlaşılması hâlinde, alınan kayıtlar derhâl yok edilir.' hükmü yer almaktadır. öncelikle bu konuda yargıtay içtihadı olan varsa paylaşabilir mi? Ayrıca, Danıştayın CMK'da öngörülen telekominikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı ve teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin yönetmelik'in 7. maddesinin 4. fıkrasının yürütülmesinin durdurulması kararı bağlamında yeni ortaya çıkan durumu yorumlamak gerekir diye düşünüyorum. Zira, tanıklıktan çekinebilecek kişilerin de suç örgütü üyesi olduğunu farz ettiğimizde -ki bu ihtimal birçok suç örgütü için geçerlidir- bunlar hakkında da 135 maddedeki tedbirin uygulanması konusunda nası bir yol izlenmesi gerektiği net olarak ortada değildir diye düşünüyorum. yorumlarınızı bekliyorum.
saygılarımla..