Mesajı Okuyun
Old 16-03-2010, 16:28   #1
buketoz

Varsayılan yemin metninin bir kısmının kabulü ile bir kısmının kabul edilmemesi

Müvekkilime 3 parça işin bedelinin ödenmediğine ilişkin sulh hukukta dava açılıyor. Müvekkil cevap dilekçesinde 2 parça işi hiç yaptırmadığını, diğer işi de yaptırıp bedelini ödediği şeklinde beyanda bulunuyor. Yani 1 işi ikrar ve diğer 2 işi inkar söz konusu. Karşı taraf yemin deliline başvuruyor ve mahkeme karşı taraftan bir yemin metni hazırlamasını istiyor. Karşı taraf hazırlamış olduğu yemin metnini "bu 3 işi de yaptırmadım ve parasını da ödemedim " şeklinde hazırlıyor. Müvekkil de doğal olarak ben sadece 2 işi yaptırmadığıma yemin ederim yaptırdığım işi neden yaptırmadım diye yemin edeyim diye itirazda bulundu. Hakim bu davranışı yeminden kaçınma ve ikrar olarak değerlendirdi ve işin bedelini hesaplaması için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Burada yemin metni karşıu tarafın hazırlamış olduğu bir yemin metni olup müvekkilim tarafından zaten ikrar edilmiş bir hususun aksi konusunda yemin ettirilmek istenmesi söz konusudur. Burada ne şekilde bir itiraz yapabilirim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.