Mesajı Okuyun
Old 15-03-2010, 15:40   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Size katılmıyorum. Önceki mesajımda yazdığım gibi anlaşılmalıdır. Yeni Çek Kanununda tüzel kişiler bakımından istisna yoktur.

O zaman eklediğiniz

Alıntı:
Ceza sorumluluğu, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı

MADDE 5- (1) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, hamilin şikâyeti üzerine, her bir çekle ilgili olarak, binbeşyüz güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, hükmedilecek adlî para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamaz. Mahkeme ayrıca, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına; bu yasağın bulunması hâlinde, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının devamına hükmeder. Bu davalar, çekin tahsil için bankaya ibraz edildiği veya çek hesabının açıldığı banka şubesinin bulunduğu yer ya da hesap sahibinin yahut şikâyetçinin yerleşim yeri mahkemesinde görülür.

(2) Birinci fıkra hükmüne göre çek karşılığını ilgili banka hesabında bulundurmakla yükümlü olan kişi, çek hesabı sahibidir. Çek hesabı sahibinin tüzel kişi olması hâlinde, bu tüzel kişinin malî işlerini yürütmekle görevlendirilen yönetim organının üyesi, böyle bir belirleme yapılmamışsa yönetim organını oluşturan gerçek kişi veya kişiler, çek karşılığını ilgili banka hesabında bulundurmakla yükümlüdür.

Hükmü nasıl uygulanacaktır? TCK.20 her halukarda istisnasız uygulanıyorsa? Tüzel kişiler için, eski TCK zamanında da ceza yaptırımı; temsilcileri nezdinde uygulanıyor, tüzel kişiliğe ceza yaptırımı uygulanamıyordu. Değişen nedir?

Alıntı:
Yazan Av. Ben

Bu cümle 01.06.2005 tarihinden önceki -özel mevzuatlardaki- düzenlemeleri kastetmiş olmasın!?

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence cümle doğrudur. Sizin yazdığınız manada yazılmıştır.