Mesajı Okuyun
Old 10-03-2010, 09:41   #1
Konuk

Varsayılan evlat edinmeyle ilgili sorum

Sayın Hukukçu üyelere danışmak istiyorum.

Ben otuz eşim otuz beş yaşında. İkimiz de üniversite mezunuyuz, eşim ailesiyle birlikte getirisi bol bir işle ilgileniyor. Bense özel bir okulda öğretmenim.

Dört senedir evliyiz, bir yıl önce çocuk sahibi olmamın zor olduğunu öğrendik. Evlat edinme işlemlerine başlayacağız. Ama şöyle sorularım var;

1- 24 yaşında dolandırıcılık suçundan yargılandım ama beraat ettim. Sicilime herhangi bir şey işlenmedi. Bu olay evlat edinmemi etkiler mi?
2- Aile olarak sakin, evcimen bir hayatımız var. Ama eşim ve ben de sigara kullanıyoruz, çocuğumuz olduğunda yanında elbette içmeyeceğiz, bu bir şeyi etkiler mi?
3- Kız çocuk evlat edinmek istiyoruz ve yaşının bir yaş altında olmasını tercih ediyoruz. Bunu seçmek mümkün müdür?
4- Ben de eşim de Balkan kökenliyiz, sarışın mavi-yeşil gözlüyüz. Danıştığımız psikolog kendinize en azından renk olarak benzeyen bir çocuk almanız toplumsal olarak dedi.
Böyle bir nitelik seçme hakkımız olur mu?
5- Evlat edinme işlemlerinin uzun olduğunu, araştırma, şartların kontrolü vs gibi biliyorum. Ama her şartın uygun olduğunu kabul edersek; bugünden itibaren ne kadar sürede çocuğumuza kavuşabiliriz?
6- Çocuğu evlat edindikten sonra; ismini değiştirme hakkımız olacak mı?

Çok teşekkür ederim.