Mesajı Okuyun
Old 05-03-2010, 11:04   #16
ipek aslı

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın ipek aslı,

varmak istediğiniz sonuç nedir?
a) babalığın tanınması mı?
yoksa
b) çocuk için nafaka alabilmek mi?

a) Sırf nafaka alabilmek için evliliğin tanınmasını ve tescilini, bunu gerçekleştridikten sonra boşanma kararının tanınmasını ve tescilini, tüm bunları gerçekleştirdikten sonra nafaka davası açmayı düşünüyorsanız, bilmek zorunda olduğunuz üç konu var:
1. Boşanma ile sonuçlanmış bir evliliğin hukuken tanınması olanağı olup olmadığı konusu
2. Evliliğin tescili ve boşanmanın tanınması ve tenfizi işlemleri bitinceye kadar, çocuğun belki de nafakaya ihtıyacı olmadığı bir yaşa gelmiş olabileceği,
3. Tüm güçlükleri aşıp işin sonuna geldiğinizi düşündüğünüz anda, babanın nafaka ödeyecek mali gücü olmadığı gerçeği ile karşılaşabileceğiniz.

b) Çocuk için nafaka almayı düşünüyorsanız, yapılabilecek tek şey annenin çocuk adına Rusya'dan nafaka davası açması ve dava neticesinde elde edeceği ilamı adli yardım üzerinden Türk makamları üzerinden icraya koyması veya İlamın Tanınması ve tenfizi de söz konusu olabilir(diye düşünüyorum!)

Benim düşünceme göre bu b-şıkkı hem devletlerarası anlaşmalara, hem de Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'a göre tek yol.

Saygılarımla

Sayın Gemici;
Annenin Rusya'da nafaka davası açmamasının sebebi babanın Rusya'da resmi olarak gösterdiği maaşın çok düşük bir meblağ olması ve Rusya Federasyonu kanunlarına göre nafakanın resmi konusu maaşın %25 ini oluşturması. Yani çok düşük bir bedel olacak nafaka miktarı. Bu nedenle anne Türk mahkemeleri'nde
açmak istitor.