Mesajı Okuyun
Old 28-02-2010, 18:27   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Bir müşterimin çalınan senet ve çeklerin ziyaı nedeniyle iptal davası açmayı düşünüyorum . Savcılık şikayeti yapılmıştır. Acaba bu davalarda nispi harç mı alınmaktadır ? İkinci bir tereddütümüz ise bu evraklara dayanak yapacak fatura vs. yok , acaba borçlunun borcu ve iptali istenen senedi kabulü iptal için hakimi inandırır mı ? Ya da ne gibi inandırıcı delil sunulabilir ? Diğer bir kesin kanaat edinemediğim hususta şudur ; acaba iptal kararına dayanarak kambiyo senedine dayalı sebepsiz zenginleşme davası açılır mı , Hocalar olur derken , Yargıtay'ın olumlu bir kararını bulamadım. İlk defa iptal davası açacağımdan değerli görüş , karar ve tecrübelerinizi rica ediyorum. Saygılarımla.

Sanırım hataen müvekkilinizden bahsederken," müşterim" dediniz. İkinci olarak ise, konuyu çok karışık anlatmışsınız.

Anladığım kadarıyla yanıt vereyim. Müvekkiliniz lehdar/hamildir. Çünkü borçluların borcu kabul edeceğini yazmışsınız. Böyleyse açacağınız "zayi" davası, maktu harca tabidir. Alacağınız karar ile, ilamsız takip yapacaksınız. Bu konu THS'de çok tartışıldı. Forum İçi Arama butonunu kullanarak, konulara ulaşabilirsiniz.

Alıntı:
acaba iptal kararına dayanarak kambiyo senedine dayalı sebepsiz zenginleşme davası açılır mı

Bu husus tarafımdan anlaşılamamıştır.