Mesajı Okuyun
Old 24-02-2010, 16:54   #1
ilksan

Varsayılan Noter tarafından tasdik edilen gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi.

Sevgili meslektaşlar. Elimde çeşitli firmalarca hazırlanmış gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri mevcut. Bu sözleşmelerin bir kısmı adi yazılı şekilde yapılmış, bir kısmıda inşaat şirketi tarafından hazırlanmış ve noter huzurunda alıcı ve satıcı tarafından imzalanmıştır. Yaptığım araştırmalar neticesinde gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerin bizzat noterler tarafından düzenlenmesi gerektiğini öğrendim (Noterlik kanunu 89. madde) Noter tarafından düzenlenmeyen sözleşmeler şekli noksanlık nedeniyle geçersiz kabul ediliyor. Bu konuda tam benim soruma uygun bir Yargıtay kararı bulamadım. Sorum şu; inşaat şirketleri tarafından hazırlanıp noter huzurunda imzalanan sözleşmelere dayanarak tapu iptali ve tescili davaları açarsak,sözleşmenin geçersiz olması nedeniyle davamız reddedilir mi? yada bu sözleşmelerde bahsi geçen ceza-i şart taleplerimiz sözleşme geçersiz olduğu için geçersiz mi kabul edilecek? Gözden kaçırdığım bir husus mu var? isim vermek istemiyorum ama anlı şanlı inşaat şirketleri geçersiz olduğunu bile bile bu tarz gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerini imzalamazlar diye düşünüyorum. Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlardan yardımcı olmalarını diliyorum.