Mesajı Okuyun
Old 20-02-2010, 20:22   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan senemü
Çünkü ben yönetmelik maddesinde sadece mesken olarak kayıtlı olan yerlerden bahsedildiği kanaatindeyim. Keza Kat Mülkiyeti Kanunda da tapuda işyeri olarak görünen bir yerde lokal açılmasına engel ve koşul yok.
İşhanlarında bile yönetim kurulu kararı aranıyorsa apartmanlarda da bir kabul aranmalı diye düşünülmeli ve Yönetmelik maddesi bu düşünceyle yorumlanmalı diye düşünüyorum.

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda hüküm bulunmaması konunun Yönetmelik'le düzenlenmesine engel oluşturmaz. Nitekim İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Yönetmelik'in tapuda işyeri olarak kayıtlı yerler için maliklerin oy çokluğunu arayan hükmü de Kat Mülkiyeti Kanunu'nda bulunmamaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda bulunmadığından ve çalışma özgürlüğüne aykırı düştüğünden Danıştay Dairesi Yönetmelik'in ilgili paragrafını iptal etmiş ancak Danıştay Dairesi'nin bu iptal kararı İdari Dava Daireleri Kurulu kararıyla bozulmuştur. Bozma kararında tapuda işyeri olarak kayıtlı olsa da Yönetmelik'le maliklerin iznini arayan düzenleme yapılmasının hukuka aykırı düşmeyeceği gerekçe gösterilmiştir.