Mesajı Okuyun
Old 20-02-2010, 13:27   #3
Av.Özgür KARABULUT

Varsayılan Hayatın her alanında...

Sn. Güneş'in isabetli tespitlerine katılmamak mümkün değil...

Yalnızca devlet yönetimi veya bürokraside değil hayatın her alanında (ve illa ki mesleğimizde de) değişik tür ve biçimlerde varolan bir durum bu.

Galiba "değişim" denilen şey bu olsa gerek; toplumun (diğer her şeyde olduğu gibi) etik değerleri ve yargılarında da değişim kaçınılmaz hale geliyor. Fakat değişimin olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilmesi göreceli bir hal alıyor. Çünkü, ülkemizdeki bu genel farklılaşma hali herkesin malumu olan ve dillerde dolaşan bir gerçeklik olduğu ve herkesin yakındığı bir hal olmasına rağmen nasıl oluyor da bu farklılaşma hız kesmeden devam edebiliyor? Yani herkesin yakındığı birşey nasıl oluyor da ortadan kalkmak yerine hızla devam edebiliyor?

Sn. Güneş; "iyiler" ve kötüler"'den sözetmiş ("Bu durum bürokraside “negatif seleksiyon” dediğimiz kötülerin yükselmesi, iyilerin ise bertaraf olması sonucunu doğurur."). Kötülerin yükselmesi ve iyilerin bertaraf edilmesinin de bir sonucu; artık iyilerin "kötü", kötülerinse "iyi" olmasıdır. Değişen etik değerler/değer yargıları sonucunda iyi ve kötü kavramları da yer değiştirir.

Bu yüzden ben, "iyi" olduğumu düşünmüyorum. Kötüyüm ve kötü olmaktan da gurur duyuyorum. Eskinin iyileri/bugünün kötülerinin çoğalıp yeniden iyi olacakları günleri umutla bekliyorum...

Saygılarımla...