Mesajı Okuyun
Old 20-02-2010, 08:27   #3
Ali Osman Toprak

benzer bir konu da benim başıma geldi. borçunun bir yapı kooperatifinde hissesi var. başka bir mal varlığı da yok. ihtiyti haciz kararı ile borçlunun kooperatifeki kar ve tasfiye payına, ferdi mülkiyete geçilmesi halinde borçlunun payına düşecek taşınmaz üzerine ihtiyati haciz şerhi düşülmesini talep ettik. kooperetif vermiş olduğ cevapta; tasfiye halinde olduğunu, ferdi mülkiyete geçilmesi halinde borçlunun payına isabet edecek bağımsız bölümün hacizli bir şekilde devrinin mümkün olmadığını, bu konuda mahkemelerin yetkili olduğunu ve tapu dairesine yazı yazılması gerektiğini belirtti. daha sonra mahkemeden bu daire üzrine ihtiyati haciz niteliğinde tedbir konulmasını talep ettik. bu talebimiz de reddedildi. açıkçası borçlunun daireyi alır almaz 3. bir kişiye devretmesi ihtimalini önleyemedik. son çare olarak da icra kanalı ile tapuya bir yazı yazdık ve borçlunun payına isabet eden halen koopertif adına kayıtlı dİRE üzerin haciz konulmasını talep ettik. bu yazıya tapu henüz cevap vermedi. ancak borçlu yada kooperzatifin doğmamış haklar üzerine haciz konulamayacağı gerekçesiyle şikayet davası amaları halinde bu haczin kaldırılacağını düşünüyorum. sonuç olarak borçlunun bu daireyi alacaklıdan kaçırmasına kesin bir engel oluşturacak yolu bulamadım. sizce böyle bir yol var mı?