Mesajı Okuyun
Old 15-02-2010, 16:58   #1
Av.Elvan Akkaya

Acil Ayıplı Aracın Misliyle Değişimi Kararı- İcrada Sonraki İmkansızlık

Sayın meslektaşlarım;
nedense bütün ilginç konular beni buluyor:

Ayıplı aracın misliyle değiştirilmesi talebimiz kabul edilerek yargıtay denetiminden geçmiş, sonuçlanmıştır.

İcra takibi de kesinleştikten sonra davalı şirket ile ayıplı aracımızın yenisinin verileceği konusunda anlaştık.

Şirket ile görüşmemizde teslimat yerini İstanbul olarak belirledik. Müvekkil eski aracı götürecek, yenisini alıp gelecekti. Uzamaması için kabul ettik. Şirket avukatı müvekkilimle haricen görüştüğünde " aracınızı 8.000 TL ye sayalım, üstünü tamamlayıp yeni aracınızı alın" demiş. (Kullanma bedelini düşmek maksadıyla)

Eski aracı götürmek üzere yola çıktıktan sonra trafik kazası geçirdiler. Araç hurdaya çıktı.

Şimdi sigortadan alacağımız küçük bir miktar tazminat dışında yapabileceğimiz bir şey kalmıyor.

Benim sorum;
1. sonraki imkansızlık nedeniyle sorumluluk kime aittir?

2. eski aracın alınıp yeni aracın teslim edilmesi görevi şirkete ait değil midir? (mahkeme ilamını yerine getirme görevi)

3. ben teslimat yerinin Trabzon'daki aracı aldığımız şube olmasını talep etmiştim ancak şirket kabul etmediği için mecburen kabul etmiştik. bu konuda yapabileceğim bir yol var mı?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...