Mesajı Okuyun
Old 12-02-2010, 21:44   #53
Av.Ömer U.L

Sayın Av.Muzaffer Erdoğan öncelikle avukatlık tecrübenize saygı duyduğumu belirtmek isterim.Sizin gibi bir çınarın yanında ben daha bir fidanım.İNŞALLAH ben de sizin gibi bir çınar olabilirim.Konumuza dönersek bana göre ben dersem diyeyim sizi ikna edemeyeceğim.Hatta meclis bu konuda yarın düzenleme yapsa onlarda yanlış yaptı diyeceksiniz.Hatta Anayasa Mahkemesi başkanı açıklama yapsa onu da eleştireceksiniz.Barolar birliği tepki çekmemek için böyle bir açıklama yapmış diyorsunuz.O zaman ben de size şöyle bir soru sorayım bu barolar birliği değimliydi sınav olsun diye bas bas bağıran.Sınav gelmezse avukatlık için çok kötü olur diyen.O günden bugüne ne değişti ki barolar birliği tepkiden korksun.Şunu da belirteyim barolar birliğini en çok eleştirenlerden biriyim.Ama bu konuda doğruyu yapmışlar.Kaldı ki barolar birliğinde bir sürü avukat var bu avukatlar bile bile lades derler mi?Israrla gerekçemi sormuşsunuz ben daha önce kısa bir şekilde gerekçemi yazmıştım ama yine biraz daha kapsamlı yazayım.
Geriye yürüme nedir?Geriye yürüme,verilen kararın etkisini,karar tarihinden itibaren değil daha öncesine giderek o karara konu işlemin yapıldığı tarihten başlayarak doğurmasıdır.Anayasa Mahkemesinin iptal kararları geriye yürümez.İptal kararları en erken Resmi Gazetede yayımlandığı gün yürürlüğe girer.Bu nedenle, Anayasa Mahkemesi kararları,geçmişe yönelik değil geleceğe yönelik bir etkiye sahiptir.Anayasa Mahkemesinin iptal kararları geriye yürümediği için,iptal kararlarıyla birlikte,iptal edilen kanunun kaldırdığı kanun kendiliğinden yürürlüğe giremez.
Son olarakta meclis bu yönde bir düzenleme yapmazsa bunun da hukukta bir karşılığı vardır sanırım.