Konu: aile konutu
Mesajı Okuyun
Old 11-02-2010, 16:09   #1
msahinparlak

Varsayılan aile konutu

Sayın Meslektaşlarım, ben açacağım konu ile ilgili araştırma yaptım ama bulamadığım bazı hususları sormak istiyorum. Bu konuda ilgili herkesin fikrine ve desteğine ihtiyacım var..
Karı-koca 1996 yılında evlenmişler, kadın ev hanımı, erkek çalışıyor ve bazen 2 işte birden çalışıyor.. biraz para biriktirmişler.. 2004 yılında bir ev satın almışlar.. Koca eşini çok sevdiği için evin tapusunu alırken karısının üzerine tapulamış. koca aile konutu şerhi koydurmuş... Aradan zaman geçiyor kadın kocayı aldatıyor, koca şüpheleniyor ve kavga gürültü derken boşanıyorlar.. Bir çocukları var velayet anneye veriliyor. Nafaka ve tazminata da hükmediliyor. Koca toplumdan ve özellikle de kendi anne ve babasından utandığı için karısının kendisini aldattığının bilinmesini istemiyor... ama asıl konumuz bu değil.. sorular...
1-Boşanma kesinleşmediği halde, (Yargıtay'da) evin paylaşımını isteyebilir miyiz?
2-Evin tamamını alma şansımız var mı?
3-Aralarında hiçbir mal rejimi sözleşmesi yok koca nasıl payını alacak?
4-Aile mahkemesinde açacağımız boşanma davasından ayrı mal paylaşımı davasında genel vekaletname yeterli midir?
5-Koca şu anda hapiste olduğundan tazminat, nafaka ve evdeki hissesinin alınabilmesi için ne tavsiye edersiniz?
6-Hapisteki bir kişinin hiçbir geliri ve mülkü de yoksa nafaka ve tazminat ödemesi ertelenebilir mi?
tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum. Varsa elinde konuyla ilgili içtihatları olan lütfen göndermenizi rica ediyorum..
selam ve saygılarla......