Mesajı Okuyun
Old 09-02-2010, 14:30   #2
Admin

Alıntı:
Yazan Semanur
Yani 2 haklı ihtar dahi çekilse tahliye davası açabilmek için kira süresinin bitimini beklemek gerekiyor. Doğrumu anladım?
Evet yorumunuz doğru.

Alıntı:
Yazan Semanur
Peki elimizde bir ihtarname var ve kira ödenmemeye devam ediyor. Bu durumda icra takibi yapılsa icra takibi 2. haklı ihtar yerine geçer mi?
Hayır geçmez. Metotu değiştirerek aynı döneme ilişkin iki ayrı ihtarda bulunamazsınız, burada kastedilen farklı dönemlere ilişkin iki ayrı ihtarın olması.

Alıntı:
Yazan Semanur
Geçtiğini varsayıyorum icra takibi neticesinde ödeme emrine itiraz etmedilmemesi halinde nasıl tahliye edilir? ve yine kira sözleşmesi süresi sonucu beklenmeli midir?
İki haklı ihtar yoluyla gidiyorsanız, evet gene kira sözleşmesinin sonunun beklenmesi gerekiyor, zira bu davanın açılması için kanunun aradığı şart bu.

Öte yandan kira ödemeyen kiracıyı tahliye etmek için tek yol iki haklı ihtar değildir. Borçlar Kanununun 260.maddesinde gösterilen temerrüt yolu da kullanılabilir. Buna göre ihtarınızı veya icra takibinizi bu maddedeki şartlara (30 gün süre verilmesi, ödeme olmaması durumunda kontratın fesh edileceği uyarısında bulunulması) uygun gönderirseniz, 30 gün sonunda borç ödenmemişse, 31. gün akdin feshi davası açabilirsiniz. Süre içinde borç ödenirse bu 1 haklı ihtar sayılır.

Bu nedenle de ödenmeyen kira bedelleri için atılması gerekli doğru adım çoğu kez budur aslında.