Mesajı Okuyun
Old 07-02-2010, 02:34   #4
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Umutlawa katılmaya imkan görememekteyim. Çünkü kanun hükmü gayet açıktır. Burada asıl önemli mesele, doğumun nüfus kayıtlarına yansıtılmamasından kaynaklanmıştır. Müvekkiliniz reşit olmadan önce, annesi onu çok rahatlıkla Türk nüfusuna kaydettirebilir ve başkaca hiçbir işleme gerek kalmadan müvekkiliniz Türk vatandaşı olurdu.
Anladığım kadarıyla müvekkiliniz reşit durumdadır. Bu durumda müvekkiliniz nüfusa doğrudan kaydedilemez. Benzer bir durumu Suriye uyruklu bir müvekkilim açısından yaşamıştım.
Yapmanız gereken ise şudur:
Anneliğin ispatı açısından, Müvekkilinizin annesinin Türkiye'de ikametgahı varsa, ikametgahının bulunduğu yerde, yoksa nüfusa kayıtlı olduğu yer asliye hukuk mahkemesinde, müvekkilinizi ve annesini davacı göstererek, Nüfus Müdürlüğü'ne husumet yönelterek nüfus kaydının tespiti davası açın ve gerekirse DNA testi yaptırılmasını talep ederek, anneliği tespit ettirin. Bu karar kesinleştikten sonra bu kararla birlikte müvekkilinizin Türk vatandaşlığına alınması için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne müracaatte bulunun. Size 60 gün içinde cevap vermeyecekler ve zımni red anlamına gelecek. Bu durumda İçişleri Bakanlığı'nı hasım göstererek, idare mahkemesinde söz konusu işlemin iptali için dava açabilirsiniz. 2 yıl sürdü ama ben böyle neticeye ulaştım.